В бъдеще устойчивите на антибиотици бактерии ще убиват повече хора от рака, предупреждават учени

4012
В бъдеще устойчивите на антибиотици бактерии ще убиват повече хора от рака, предупреждават учени
Снимка: Pixabay

Смъртните случаи, причинени от устойчиви на антибиотици бактерии, до 2050 година ще надхвърлят тези, причинени от рак. Това заяви турски лекар, цитиран от в. „Дейли сабах“, по време на откриването на форума „Образователна програма за болнично пренасяни инфекции 2019“. Събитието беше организирано съвместно с университета „Хитит“ в централната провинция Чорум.

Смъртните случаи, причинени от устойчиви на антибиотици бактерии, до 2050 година ще надхвърлят тези, причинени от рак. Това заяви турски лекар, цитиран от в. „Дейли сабах“, по време на откриването на форума „Образователна програма за болнично пренасяни инфекции 2019“. Събитието беше организирано съвместно с университета „Хитит“ в централната провинция Чорум.

Професор Серхат Юнал заяви, че болнично пренасяните инфекции могат да имат сериозни последствия и дори да доведат до смърт заради устойчивост към антибиотици, дори в случаи, при които пациентът е приет с леки наранявания или малка инфекция.
„Можем да изгубим млад човек, приет за дребна рутинна интервенция заради неконтролируеми и нелечими инфекции, с които той е влязъл в контакт в болницата. Именно в това се крие големият проблем с антимикробната устойчивост“, посочва професор Юнал.
Според него контролът над инфекциите си остава единственият и най-ефективен начин за борба с резистентността. Юнал отбелязва, че всички болнични служители – от лекарите до администраторите, трябва да работят като екип в борбата със заразите.
Устойчивостта на антибиотици се получава, когато бактерията развива способност да оцелява дори когато е третирана със силни антибиотици, разработени с единствената цел да я убият или да спрат разпространението и разрастването й.
Според изследване, публикувано от Европейската мрежа за наблюдение на антимикробиотичната устойчивост през 2018 година в ЕС и Еврозоната от инфекции, свързани с устойчиви на антибиотици бактерии, са починали 33 000 души на годишна база. В САЩ жертвите на годишна база са 23 000 души, а заразените са над 2 милиона души на годСмъртните случаи, причинени от устойчиви на антибиотици бактерии, до 2050 година ще надхвърлят тези, причинени от рак. Това заяви турски лекар, цитиран от вестник „Дейли сабах“, по време на откриването на форума „Образователна програма за болнично пренасяни инфекции 2019“. Събитието беше организирано съвместно с университета „Хитит“ в централната провинция Чорум, пише БГНЕС.

Супербактериите заплашват модерното здравеопазване

Резистентността на бактерии към лекарства са причинили смъртта на над 33 000 души в Европейския съюз през 2015 г. Това показват данни, ...

Професор Серхат Юнал заяви, че болнично пренасяните инфекции могат да имат сериозни последствия и дори да доведат до смърт заради устойчивост към антибиотици, дори в случаи, при които пациентът е приет с леки наранявания или малка инфекция. „Можем да изгубим млад човек, приет за дребна рутинна интервенция заради неконтролируеми и нелечими инфекции, с които той е влязъл в контакт в болницата. Именно в това се крие големият проблем с антимикробната устойчивост“, посочва професор Юнал. Според него контролът над инфекциите си остава единственият и най-ефективен начин за борба с резистентността. Юнал отбелязва, че всички болнични служители – от лекарите до администраторите, трябва да работят като екип в борбата със заразите.

Устойчивостта на антибиотици се получава, когато бактерията развива способност да оцелява дори когато е третирана със силни антибиотици, разработени с единствената цел да я убият или да спрат разпространението и разрастването й. Според изследване, публикувано от Европейската мрежа за наблюдение на антимикробиотичната устойчивост през 2018 година в ЕС и Еврозоната от инфекции, свързани с устойчиви на антибиотици бактерии, са починали 33 000 души на годишна база. В САЩ жертвите на годишна база са 23 000 души, а заразените са над 2 милиона души на година. 

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Вдигат заплатите в Пирогов

Два нови случая на коклюш в област Сливен

Прокуратурата каза прекратено ли е производството за Даная

Проучване: Българските родители - твърдо “за“ ваксиниране на децата

Фармацевт: И в складовете няма ваксини за коклюш

Случаят "Даная": Най-важно е спокойствието на системата, каза здравният министър

Коклюш: 14 дни карантина, друга ваксина може да е фактор за картината на болестта

Без паника, затваряне и дистанция: Проф. Кантарджиев съветва да не се страхуваме от коклюша

Ангел Кунчев: Доста близо сме до епидемия от коклюш

Без неваксинирани за коклюш деца в училище: Здравният министър отговори

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com