40% от хората имат очи, които не са идеално кръгли. Ето защо

21 юли 2025, 19:28 часа 562 прочитания

Случвало ли ви се е да отидете на очен преглед и да ви кажат, че окото ви е с форма на футболна топка? Или може би сте забелязали, че зрението ви става все по-замъглено или трудно за фокусиране? Може би сте сред 40% от хората по света, които живеят с астигматизъм.

Какво причинява астигматизъм?

Окото действа като камера, улавяйки светлина през предната повърхност (роговицата) и фокусирайки я върху „филма“ в задната част на окото (ретината). За да се получи ясна картина, очната ябълка и всички нейни повърхности (роговица, леща и ретина) трябва да отговарят на определени спецификации за размер и форма.

Още: Какви бабини лекове се ползват за ечемик на окото?

В противен случай зрението може да изглежда замъглено и нефокусирано, известно като „рефрактивна грешка“.

Астигматизмът е вид рефрактивна грешка, при която една или повече от повърхностите на окото не са гладки и/или кръгли. Той се класифицира най-общо на два вида: правилен и неправилен.

Правилният астигматизъм е най-често срещаният. Обикновено се дължи на промени във формата на роговицата. Вместо да е кръгла, тя е по-овална, като футболна топка или яйце. Не разбираме напълно защо някои хора развиват правилен астигматизъм, но това отчасти се дължи на генетиката.

Неправилният астигматизъм е по-рядък. Това се случва, когато част от роговицата вече не е гладка (поради белези или образувания по роговицата) или формата ѝ се е променила по неравен или асиметричен начин.

Още: Ако очите ви гноят, спрете да се самолекувате, а направете това

Очни състояния като кератоконус – при които роговицата отслабва с времето и придобива конусовидна форма – причиняват неправилен астигматизъм.

Ако роговицата вече не е кръгла или гладка, светлината, влизаща в окото, се разсейва по ретината. Това може да причини замъглено или изкривено зрение, намалена чувствителност към контраст, сенки или двойно виждане и повишена чувствителност към ярка светлина.

Астигматизмът ново състояние ли е?

През 1727 г. сър Исак Нютон е първият, който описва физиката на това как неравна повърхност може да повлияе на фокуса на светлината, преминаваща през нея. Това е последвано през 1800 г. от Томас Йънг, учен, който е имал астигматизъм и описва как той влияе на зрението му в лекция.

Още: Къде боли главата, ако страдате от астигматизъм?

През 1825 г. сър Джордж Еъри, астроном, който също е имал астигматизъм, открива, че може да вижда по-ясно, когато наклони очилата си под ъгъл. Той става първият човек, който предлага използването на цилиндрични лещи за коригиране на астигматизма. Те се използват и до днес.

Наименованието „астигматизъм“ е последно, измислено от Уилям Уеуел през 1846 г. Името произлиза от гръцки: „a-“ („без“) и „stigma“ („петно/маркировка“), буквално преведено като „без точка“, отнасящо се до липсата на единична, ясна фокусна точка на зрение.

Как се измерва астигматизмът?

Офталмолозите обикновено откриват и измерват правилния астигматизъм по време на рефракция, когато поставят различни лещи пред окото, за да определят рецепта за очила.

Тъй като неправилният астигматизъм може да включва много малки грапавини или издатини, той се вижда най-добре със специализирано изобразяване, като например корнеална топография. Това създава триизмерна карта, която показва локални издатини и неравности по роговицата.

Имам астигматизъм, какво трябва да знам?

Астигматизмът може да се появи на всяка възраст, но става по-често срещан с напредване на възрастта. Можете да развиете астигматизъм с течение на времето и нивото на астигматизъм също може да се промени.

При лек астигматизъм може да не забележите никакви проблеми със зрението си. С нарастващите нива на астигматизъм зрението ви става по-малко отчетливо. Това може да доведе до намалено зрение, напрежение в очите или умора.

Може да се нуждаете от корекция на астигматизма, за да виждате ясно и без усилие. Коригирането на астигматизма има за цел да компенсира различната кривина на роговицата, за да се гарантира, че светлината, влизаща в окото, се фокусира правилно върху ретината.

За да се коригира правилният астигматизъм, цилиндричните лещи компенсират всяка кривина във „футболната топка“. Цилиндричните лещи се предписват като очила или контактни лещи.

Астигматизмът може да се коригира и с лазерна очна хирургия.

Може да се използва и ортокератология (орто-к). Това включва носене на специализирани твърди контактни лещи през нощта. Тези твърди контактни лещи временно променят формата на роговицата, позволявайки на носещия да не носи очила през деня.

За да се справи с неправилния астигматизъм, е важно да се лекува и основното състояние, причиняващо астигматизъм. Но често са необходими твърди контактни лещи за ясно зрение през деня, тъй като те могат да се поставят върху повърхността на окото, за да компенсират локалните неравности по начин, по който очилата или меките контактни лещи не могат.

Хирургията, като например трансплантация на роговица, понякога е необходима като последна мярка за заместване на увредена, деформирана роговица и за справяне с неправилния астигматизъм.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес