Известно е, че отпечатъците на всеки човек са уникални, но защо е така, никой не знаеше. И сега международен екип от изследователи разкри тази тайна.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Всеки човек има уникални характеристики, които го отличават от всички останали: модел на ретината, модел на вените на китката, пръстови отпечатъци и т.н. Повече от сто години дактилоскопичните методи за идентифициране на човек се използват в съдебната медицина и биометрията, макар че досега никой от учените не можеше да каже точно как се формира уникалният модел на върха на пръстите ни.
iStock
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Въпросът очевидно не е в гените: дори еднояйчните близнаци, образувани от една и съща яйцеклетка, имат различни отпечатъци. Международен екип от изследователи е проследил развитието на пръстовите отпечатъци в миши ембриони и в култури човешки клетки. Резултатите от тяхната работа са публикувани в списание Cell.
Учените са установили, че „системата реакция – дифузия“, открита през 50-те години на миналия век от английския математик Алън Тюринг, играе важна роля при образуването на отпечатъци. Според Тюринг някои молекули в развиващата се система насърчават клетъчния растеж, докато други активно го възпрепятстват. Именно в резултат на взаимодействието на двете сили се формират такива уникални черти на живите организми като ивиците на зебрата, петната на жирафа или отпечатъка на кучешкия нос.
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Наблюдавайки развитието на пръстови отпечатъци в мишите ембриони и в културите човешки клетки, изследователите забелязали, че кожните клетки се държат в съответствие със системата реакция – дифузия и възникващите микроръбове се разпространяват настрани като вълни, сблъсквайки се и взаимодействайки една с друга. Този процес започва в три точки: на върха на пръста, в центъра на възглавничката и близо до втората фаланга на пръста и в крайна сметка води до формирането на уникалния отпечатък.
Началните етапи на този процес наподобяват образуването на космените фоликули, макар че образуването на косми изисква клетки от по-дълбоките слоеве на кожата. Вероятно, ако имахме възможността да „четем” модела на космите, щяхме да се убедим, че разположението им върху кожата на всеки човек е уникално и неповторимо.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
ВИЖТЕ ОЩЕ: Ставаме все по-студени – 36,6°C вече не е нормална температура