"Интернет на нещата" вече се превръща в сериозна опасност що се отнася до хакерски атаки в цял свят. Мишените са всякакъв вид устройства, които имат интернет достъп до корпоративните системи на дадена фирма - от наблюдателните камери в офиса до климатичната система.
Още: Език от дълбините: Учени разгадават тайната в общуването на застрашен вид делфини
Още: На парти преди 11 000 години: "Донесете си собствен глиган!"
"Съществуват много устройства в нашето ежедневие, свързани с интернет - всичко от термостати, хладилни системи, климатични системи, до системи на базата данни. Има много подобни устройства, свързани с интернет, а повечето от тях нямат традиционните защити срещу хакерски атаки", споделя Никол Ейган, изпълнителен директор на компанията за киберсигурност Darktrace.
По този повод Ейган разказва и куриозна случка, с която даде пример от практиката си. Хакери са проникнали в базата данни на популярно казино, на което той спести името, през термометър в акваруима за риби, пише Business Insider.
"Нападателите са използвали термометъра, за да вземат дигитален отпечатък и да влязат във вътрешната мрежата на казанито, открили са базата му данни и са я източили в облака", каза тя.
Още: Откриха мистериозна нова структура, скрита в човешките клетки
Още: Откритие, което може да разтърси света: Откриха огромно количество петрол в Антарктида
Робърт Ханиган, бивш директор на цифрова шпионска агенция към британското правителство, също е съгласен, че хакерите, които се насочват към устройства, свързани с интернет, стават все по-голяма заплаха за компаниите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Няма да излезе красивата марсианка от него": Мистериозен обект в Якоруда (ВИДЕО)
Още: Археолози откриха гробница на първия владетел на маите в Каракол
"Произвеждат се хиляди нови устройства, чиито данни са прехвърлени в интернет, а през следващите няколко години това ще бъде все по-голям проблем. Познавам случай с една банка, която беше обект на хакерска атака чрез камерите си за видеонаблюдение", споделя Ханиган.
Според него най-големият проблем в случая е, че може и да не забележите веднага хакерската атака, защото устройствата, чрез които се действа, продължават да работят след нападението.