Световната здравна организация (СЗО) определи като "нисък" риска за здравето от микропластмасата в питейната вода, съобщава Ройтерс.
Още: Ден на целувката: Как технологиите пренаписват езика на любовта
Още: Как са се образували континентите — учени предлагат нова версия
Сегашното ниво на малките частици пластмаса в питейната вода не застрашават потребителите, казва СЗО, но допълва, че са необходими допълнителни изследвания по темата, предаде БГНЕС.
Откриването на малки частици пластмаса в питейната и бутилираната вода предизвика голям шум в медиите, но агенцията на ООН не открива директно отражение върху човека.
Според изследването, пластмасата в бутилираната вода най-често попада в нея чрез технологията на бутилиране, особено при завиването на пластмасовата капачка.
Още: Неприятно, но факт: 12% от дамите са алергични към секса, какви са симптомите?
Още: Проучване: Забраната на смартфоните в училище подобрява концентрацията
"Водещото послание е, че потребителите на питейна вода по света, на базата на нашата оценка, могат да са спокойни, че риска за здравето им е нисък.", каза Брус Гордън от отдела за обществена сигурност на СЗО.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистерията на котешкия сън: Ето защо повечето котки спят на лявата си страна
Изследването на организацията показало, че повечето частици пластмаса в питейната и бутилираната вода са по-големи от 150 микрометра. Това означава, че те не преминават през стените на червата и се изхвърлят от организма чрез храносмилателната система.
Ако има по-малки частици от 150 микрометра, те биха преминали през стените на червата и биха се отложили в други органи.
От СЗО признават, че нямат достатъчно информация дали това се случва и какви са евентуалните последици от него.
Още: Проклятието на фараона може да помогне за лечение на левкемия
Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите
Алис Хортън, изследовател на микропластмасите от Великобритания казва, че не трябва да се забравя, че хората са изложени на микропластмаси на много места и по много начини в своето ежедневие и питейната вода е само един от тях.