Антарктида е известна като земя на пингвини, ниски температури и е дом на около 90 процента от световния лед. Но под целия този лед се крият километри и километри подводни каньони.
Хиляди от тези геоложки зрелища – известни като подводни каньони – съществуват по целия свят, но учените се борят да ги картографират и изучат, особено в отдалечени полярни региони. Сега най-пълната карта на подводните каньони на Антарктида е публикувана в Marine Geology, като подробно са описани 332 каньонски мрежи, достигащи максимална дълбочина над 4 километра.
ОЩЕ: Загадъчни радиосигнали регистрираха под ледовете на Антарктида
„Някои от анализираните от нас подводни каньони достигат дълбочина над 4000 метра. Най-зрелищните от тях са в Източна Антарктида, която се характеризира със сложни, разклонени каньонни системи“, казва Дейвид Амблас от Факултета по науки за Земята в Университета на Барселона.
iStock
Как се образуват антарктическите подводни каньони?
Подводните каньони са жизненоважни за екологичните, океанографските и геоложките процеси по целия свят. Подобно на надземните каньони, те са издълбани в морското дъно и континенталния шелф чрез векове на ерозия. В Антарктика тази ерозия се причинява от течения – бързи, богати на седименти води, които бавно износват подводните области, през които текат, пише Discover magazine.
„Подобно на тези в Арктика, антарктическите подводни каньони приличат на каньони в други части на света. Но те могат да бъдат по-големи и по-дълбоки поради продължителното действие на полярния лед и огромните обеми седименти, пренесени от ледниците до континенталния шелф“, допълва Амблас.
ОЩЕ: Изследване: Ледената покривка на Антарктида крие съществуването на тропическа гора
Значение на антарктическите подводни каньони
Тези подводни каньони спомагат за създаването на богато биоразнообразие в моретата поради ролята си в транспортирането на хранителни вещества между дълбоки и плитки води. Благодарение на тези нови картографирания, учените вече откриха, че антарктическите подводни каньони играят дори по-важна екологична роля, отколкото се смяташе преди.
AJS1 / Pixabay
Основната роля на каньоните е да обменят вода между две точки, като често преместват по-студена вода, образувана близо до ледените шелфове, към по-дълбоките части на океана. Този процес е от решаващо значение както за океанската циркулация, така и за глобалния климат.
Освен това подводните каньони участват и в обратния процес – транспортират по-топли океански води от морето към бреговата линия. Тези по-топли води помагат за поддържането и стабилизирането на вътрешните ледници на Антарктика.
ОЩЕ: Как ще изглежда Антарктида без ледовете
Много подводни каньони все още не са открити или не са достатъчно проучени и не се включват в много от настоящите модели за изменение на климата. Това е проблем, защото пропускането на тези каньони, пренасящи вода, драстично ограничава способността на моделите за изменение на климата да предсказват точно океанските и общите климатични промени.