На пръв поглед Антарктида може да изглежда като безкраен, студен и пуст свят, но под дебелата ледена покривка се крие една скрита вселена. Учени са открили скрити реки и езера, разнообразни биоми, планини и долини, праисторически бактерии и дори останки от древни екосистеми. Почти 90% от сушата на Антарктида е покрита с дебел слой лед – средно дълбок около 2,2 километра, и това състояние се е запазило такова вече 34 милиона години. И все пак изследователите са докоснали само повърхността на това, което се крие под мистериозния континент, който крие много загадки.
"Изключително вълнуващо е да се потопим в тези древни светове и да разберем как Антарктида се е развивала през времето и какво ни казва това за нашето съществуване на планетата," споделя пред Live Science Йохан Клагес, седиментолог от Института "Алфред Вегенер" в Германия.
Снимка: Getty Images
В рамките на своите изследвания Клагес открива първото кехлибарено фосилно находище в Антарктида — свидетелство за съществуването на тропическа гора с умерени температури, която е покривала континента преди повече 90 милиона години. Според него е много вероятно бъдещи експедиции също да открият още подобни вкаменелости.
Още: Като във филм: Учен напада колеги на изолирана антарктическа станция, екипът моли за помощ
Необятната и опасна Антарктида
Антарктида е дом и на над 400 подледникови езера. Най-голямото от тях е Восток, което се намира на дълбочина от 4 км под повърхността, близо до руската станция Восток. „И какво има там? Вероятно микроби“, каза Клагес. „Но също така“, поради огромното налягане на леда, „вероятно има живот, който не се среща никъде другаде на Земята.“
Под леда се простира сложна мрежа от подледникови реки. Това показват данните от изследвания, ръководени от Кристин Дау, гляциолог в Университета на Ватерло (Канада). Използвайки радари за проникване в леда, Дау описва система, в която водата се движи подобно на обикновени реки и езера — с тази разлика, че над тях тежи ледена маса с дебелина до 4 километра.
Снимка: Getty Images
Дау обяснява, че "водата под Антарктическия лед може дори да тече нагоре. Там гравитацията не диктува процесите по начина, по който сме свикнали."
Значителна част от това, което се крие под леда, не е толкова вълнуващо, а останки от двевните континентални плочи. „По-голямата част от това, което е под леда, е просто скала“, според Клагес, който уточнява, че става въпрос за кристална "скална основа, кристален фундамент, гранит".
Един от най-значимите елементи са много големите равнини от влажни седименти под някои части от леда, каза Дау и обяснява, че в тези области ледът "плава" върху слой от мокра кал, което прави движението му към океана значително по-бързо. Въпреки че не звучи впечатляващо, особено погледнато първоначално, колкото планините и езерата, намиращи се под леда, този процес има ключово значение за разбирането на начина, по който ледът реагира на промените на климата.
Снимка: iStock
Според Дау и Клагес познаването на случващото се под ледената покривка е важно за прогнозиране на това какво ще се случи, когато тя се стопи.
Още: Как ще изглежда Антарктида без ледовете
Има цели области на Антарктика, като голяма част от Западна Антарктика, които са под морското равнище поради дебелината на ледената покривка. "В момента там няма океан, защото ледът заема цялото пространство", обяснява Дау.
"Ако си представите, че ледът е в купа, в момента той е точно на ръба. Но щом ледът започне да се отдръпва, той ще се върне обратно в купата. И тъй като ледът е по-малко плътен от водата, той ще стане по-плаващ. В този момент ледът "плава като гигантски леден блок", дава пример Дау.
След като цялата площ под морското равнище бъде запълнена от океана, ледът ще стане по-нестабилен и ще се разпадне, допринасяйки още повече за покачването на морското равнище. "Така че моментът, в който този лед започне да се отдръпва от ръба, е наистина критичен", каза Дау, който уточнява, че вече сме стигнали до този момент, пише Live Science.
„Антарктида е доста нестабилно място", добавя тя. „Красива е, необятна е, мистериозна е – но е и наистина опасна".