Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер

02 май 2025, 22:27 часа • 4937 | прочитания

Един сравнително обикновен вирус, който често се прихваща в детска възраст, обикновено остава в организма за цял живот - тихо спящ в нервите. От време на време неща като стрес, заболяване или нараняване могат да го задействат и да предизвикат появата на херпес при някои хора. Но същият този вирус, наречен херпес симплекс вирус тип 1, може да играе важна роля и в нещо много по-сериозно: болестта на Алцхаймер

Преди повече от 30 години е направено изненадващо откритие. Установено, че този вирус на херпес може да се намира в мозъка на възрастни хора. Това е първият ясен знак, че в мозъка, за който дълго време се смяташе, че е напълно свободен от микроби - защитен от така наречената "кръвно-мозъчна бариера", може спокойно да живее вирус. След това е открито нещо още по-поразително. При хората, които имат определена версия на ген (наречен APOE-e4), увеличаващ риска от Алцхаймер, и които са били заразени с този вирус, рискът е многократно по-голям.

Още: Пропускаме тези ранни признаци на Алцхаймер, а не бива

Снимка: iStock

За да бъде проведено допълнително проучване, са изследвани мозъчни клетки, които са заразени с вируса. Те произвеждат същите анормални протеини (амилоид и тау), които се откриват в мозъците на хора с болестта на Алцхаймер. Учените смятат, че вирусът остава предимно в латентно състояние в организма в продължение на години - може би десетилетия. Но на по-късен етап от живота, когато имунната система отслабва, той може да проникне в мозъка и да се активира отново там. Когато това стане, той уврежда мозъчните клетки и предизвиква възпаление. С течение на времето повтарящите се разпалявания могат постепенно да причинят увреждания, които при някои хора водят до Алцхаймер. 

По-късно е открито ДНК на вируса в лепкавите струпвания на тези протеини, които се намират в мозъците на пациенти с Алцхаймер. Още по-обнадеждаващо е, че антивирусното лечение намалява тези увреждания в лабораторията, което предполага, че един ден лекарствата могат да помогнат за забавяне или дори предотвратяване на болестта.

Още: Кои са главните фактори за развитието на ранната деменция 

Снимка: iStock

Големи популационни проучвания, проведени от други автори, установяват, че тежките инфекции, по-специално с вируса на херпес, са силен предиктор за болестта на Алцхаймер и че специфичното антивирусно лечение намалява риска.

Изследванията обаче не спират дотук, пише "Science Alert". Учените се интересуват дали други вируси, които дремят в организма, може да имат подобен ефект - като например този, който е отговорен за варицелата и херпес зостера.

Ваксината срещу херпес предлага още една подсказка

Снимка: iStock

Когато са проучени здравните досиета на стотици хиляди хора в Обединеното кралство, изследователите виждат нещо интересно. Хората, които са имали херпес, са имали само малко по-висок риск от развитие на деменция. И все пак вероятността за развитие на деменция при тези, които са се ваксинирали срещу херпес, е била по-малка.

Ново проучване, ръководено от Станфордския университет, дава подобни резултати. Това подкрепя отдавнашното предложение, че предотвратяването на често срещани инфекции може да намали риска от Алцхаймер. Последователно проведените от други изследователи проучвания показват, че инфекциите наистина представляват риск и че някои други ваксини предпазват от Алцхаймер. 

Още: Вярно ли е, че херпесът може да предизвиква Алцхаймер и рак? Отговорът на науката

След това е проучено как рисковите фактори за Алцхаймер, като инфекциите и травмите на главата, биха могли да задействат скрития вирус в мозъка. Като е използван усъвършенстван 3D модел на мозъка със спяща херпесна инфекция, е установено, че когато се въведат други инфекции или се симулира мозъчна травма, вирусът на херпеса се активира отново и причинява увреждания, подобни на тези, наблюдавани при Алцхаймер. Но когато е използвано лечение за намаляване на възпалението, вирусът остана неактивен и увреждането не се случва, пише "Science Alert".

Снимка: iStock

Всичко това подсказва, че вирусът, който причинява херпес, може да има важен принос за болестта на Алцхаймер, особено при хора с определени генетични рискови фактори. То също така отваря вратата за възможни нови начини за предотвратяване на заболяването, като например ваксини или антивирусни лечения, които спират вируса да се събуди и да увреди мозъка.

Още: Медик посочи няколко метода да излекуваме херпеса

Това, което започва като връзка между простудните заболявания и загубата на памет, се превръща в много по-голяма история - история, която може да ни помогне да разберем и в крайна сметка да намалим риска от едно от най-страшните заболявания на нашето време.

Пълното проучване можете да прочетете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес