Според ново изследване предоставянето на прости и евтини здравни мерки на бременните жени, като например предлагането на аспирин, може да предотврати мъртвото раждане или смъртта на повече от един милион бебета в развиващите се страни всяка година, предаде АФП.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Международният екип от изследователи също така изчислява, че една четвърт от бебетата в света се раждат недоносени или с ниско тегло и добавя, че в тази област не е постигнат почти никакъв напредък.
ОЩЕ: Повече от 6000 недоносени бебета се раждат годишно в България
Изследователите призоваха правителствата и организациите да увеличат грижите, които жените и бебетата получават по време на бременността и раждането в 81 страни с ниски и средни доходи.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Осем доказани и лесно изпълними мерки биха могли да предотвратят повече от 565 000 мъртвородени деца в тези страни, според поредица от документи, публикувани в списание Lancet.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Мерките включват осигуряване на хранителни добавки с микроелементи, протеини и енергия, ниски дози аспирин, хормона прогестерон, обучение за вредата от тютюнопушенето и лечение на малария, сифилис и бактерии в урината.
Ако на бременните жени се предоставят стероиди и лекарите не прерязват веднага пъпната връв, смъртта на повече от 475 000 новородени също може да бъде предотвратена, установява изследването.
Според изследователите въвеждането на тези промени би струвало около 1,1 милиарда долара.
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Това е "малка част от средствата, които се получават за други здравни програми", казва Пер Ашорн, водещ автор на изследването и професор във финландския университет в Тампере, пише БГНЕС.