Американецът Джон О'Кийф, работещ във Великобритания, и норвежците Мей-Брит и Едвард Мозер са тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщи Nobelprize.org.
Още: Мелони: Много пъти съм била обект на срамни сексистки нападки
Още: Тръмп има лесно решение - трябва да построи стена между Русия и Украйна
Отличието им се присъжда за откритията им за клетки, съставляващи позиционираща система в мозъка. Учените изследват клетъчната биология на главния мозък. Половината от наградата е присъдена на Джон О'Кийф, а останалата половина си разделят Мей-Брит и Едвард Мозер. Мей-Брит и Едвард Мозер са пионери в изследването на механизмите на мозъка за възпроизвеждане на пространството.
Джон О'Кийф е невробиолог, професор в Института по когнитивна невробиология към Юнивърсити колидж в Лондон. Известен е с откриването на клетки в хипокампуса и тяхното времево кодиране.
Лауреатите за Нобеловата награда за физиология илимедицина се определят от Кралския Каролинскимедицинско-хирургичен институт в Стокхолм, Швеция. Отличията се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала на 10 декември - в деня на кончината на основателя на Нобеловата награда Алфред Нобел.
Още: Туристи намериха тайно съкровище в гората (СНИМКИ)
Още: Заговор на Макрон: Опитва ли се френският президент да повлияе на избора на папа?
Първата Нобелова награда за физиология или медицина е присъдена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг /Германия/ "за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря нов път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Миналата година Нобеловата награда бе присъдена на Джеймс Ротман, Ранди Шекман и Томас Зюдхоф за открития, засягащи механизмите на регулиране на междуклетъчните взаимодействия.
Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за физиология или медицина, са: Иван П. Павлов /Русия/ /1904/, Роберт Кох /Германия/ /1905/, Александър Флеминг /Великобритания/ /1945/, Джордж Бидъл /САЩ/, Едуард Тейтъм /САЩ/, Джошуа Ледърбърг /САЩ/ /1958/ и други.
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви