Биолози от Германия, Великобритания и Украйна са открили, че в Европа през последните 5000 години светлата пигментация на кожата, косата и очите е била резултат на силен естествен подбор в хода на еволюцията, предаде Лента.ру. Подробности за проучването са публикувани в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Изводите на учените се основават на анализ на генетичните особености на древното и съвременното население на Източна Европа, предаде БТА.
В работата на специалистите е изследвана ДНК от тленните останки на 150 души, открити в селища от бронзовата епоха в района, разположен северозападно от Черно море. По думите на учените населението на този район (включващ България, Румъния, Украйна и отчасти Русия) от неолитно време е запазило приемствеността на поколенията. Учените са сравнили древната ДНК с образци от съвременното население на Украйна и на тази база са изградили популационен модел на промените в честотата на гените, отговарящи за пигментацията.
Оказало се, че древното население на Източна Европа е имало много по-тъмна кожа, коса и очи в сравнение със съвременното.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Съвременните европейци са станали значително по-светли благодарение на силно положителен подбор. Промените в честотата на ключови гени, отговарящи за пигментацията (в изследването са анализирани само три от тях - HERC2, SLC45A2, и TYR), показва, че носителите на светли алели са получили значително предимство в размножаването. Силата на този подбор на практика е била максимална за нелеталните алели.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Авторите на изследването предполагат, че толкова силен подбор не може да се обясни само с практическото предимство на светлата пигментация - по-голямо отделяне на витамин Д под действие на ултравиолетовите лъчи.
По-важен фактор за "изсветляването" на европейците е бил половият подбор, са на мнение учените.
Трябва да се отбележи, че в генетичния модел на специалистите изучаваната популация се смята за постоянна и непрекъсната, което не съответства на действителната история на проучвания регион. Доколко това несъответствие се отразява на верността на изводите на генетиците, е трудно да се каже.
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Преди време друга група изследователи установи, че в сравнение със съвременното население, древните жители на Западна Европа са били по-смугли, но са имали по-светли очи.