Учените разбраха кой живее на Еверест

18923
Учените разбраха кой живее на Еверест
Снимка: Ralf Kayser / CC BY 2.0

Международен екип от изследователи за първи път извърши най-цялостната оценка на биоразнообразието на най-високата планина в света. Анализирайки екологична ДНК, изолирана от водни проби, взети на надморска височина 4,5-5,5 километра, те откриха генетичния материал на представители на 187 разреда, което е 16,3% от всички известни разреди живи организми на Земята.

Еверест е най-високият връх на нашата планета (8848,86 метра), но дори и в такива екстремни условия могат да живеят живи организми. Международен екип от изследователи, ръководен от Обществото за опазване на дивата природа и Апалачския щатски университет, за първи път най-пълно описа биоразнообразието на „покрива на света“. Резултатите са публикувани в списанието iScience.

Учените са анализирали екологичната ДНК, или ДНК на околната среда (eDNA), изолирана от водни проби, събрани по склоновете на Еверест – на височина от 4500 до 5500 метра над морското равнище. Изследването на eDNA позволява откриването на следи от генетичен материал и предлага по-достъпен, по-бърз и комплексен подход за оценка на биоразнообразието.

Местата за събиране на проби включват алпийската зона, където вече няма дървета, но все още растат цъфтящи растения и храсти, както и еолийската зона и извън диапазоните на покритосеменните. Общо учените събрали 20 литра вода. Те идентифицирали ДНК на организми, принадлежащи към 187 таксономични разреда, което съответства на 16,3% от всички известни разреди живи организми.

Сред тях авторите на работата открили ДНК на ротифери и тихоходки, известни със способността си да оцеляват в най-суровите и екстремни условия. Макар че изследователите се съсредоточили върху идентифицирането на определянето на организмите преди разреда, те успели да установят родовете и видовете на някои същества. Например те идентифицирали ДНК на тибетския урал – птица от семейството на фазаните, и ДНК на домашни кучета и кокошки, което свидетелства доколко човешката дейност влияе на околната среда.

Учените също открили ДНК на иглолистни дървета, които растат далеч под мястото на вземане на проби, което показва колко далеч вятърът може да пренася прашеца. Друга интересна находка бил генетичният материал на еднодневките: тези насекоми са добре известен индикатор за чистотата на водоемите.

Изследването ще помогне да се проследят измененията в биоразнообразието на Еверест с течение на времето, тъй като глобалното затопляне и антропогенното въздействие влияят на тази труднодостъпна за човека екосистема.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Археолози разбраха произхода на меча „Екскалибур“ във Валенсия

Как изгрява и залязва Слънцето според плоскоземците? (ВИДЕО)

Български лекар и професор получи световно научно признание

Две бедствия за ден: Как остров преживя вулкан и тайфун едновременно

Скални рисунки в Судан разкриват историята на предците на древните египтяни

Намериха изчезнали след войната книги на Братя Грим

Благодатният огън - между чудото, мистиката и вярата (ВИДЕО)

"Пътека на мъртвите" от неолита е открита в Ирландия

Колко е продължила най-кратката война в историята?

Котката на Шрьодингер обединява теорията на относителността и квантовата механика

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

Пожелания за Гергьовден
Пожелания за Гергьовден

Всеки познава поне един човек с името Георги или Гергана, които празнуват имен ден на 6 май - ето кои са най-хубавите пожелания за Гергьовден. Най-хубавите...