Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

“Отговорите“: С Левон Хампарцумян, Любомир Аламанов и Станислав Андреев (ВИДЕО)

29 март 2024, 19:30 часа • 10987 прочитания

Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова“: Ще се отрази ли на парите ни политическата нестабилност в страната? И кога ще влезем в еврозоната? Отговорите очакваме от банкера Левон Хампарцумян.

Отиваме на предсрочни избори, след като партньорите в сглобката не се разбраха. Политическата ситуация в страната през погледа на експерт по комуникации. Разговаряме с Любомир Аламанов от Центъра за анализ и кризисни комуникации.

Ще поскъпне ли токът, когато битовите потребители излязат на свободния пазар. Кога и как ще стане това? Обяснява Станислав Андреев от Центъра за енергийна ефективност.

Как се отразява на парите ни политическата криза

Как политическата нестабилност в страната се отразява на парите ни? Ето какво каза в “Отговорите“ Левон Хампарцумян:

Още: Имаме манталитет на двойкаджия, затова не сме в еврозоната: Николай Василев в “Отговорите“ (ВИДЕО)

“Не, аз мисля, че само политиците обичат политически катаклизми, защото се явяват като спасители и ни спасяват от разни неща. Не се шегувам.

Парите, разбира се, предпочитат, както и икономиката, както и бизнеса, както и всеки друг, предпочитат стабилна и предсказуема среда. По ред причини ние не се намираме в момента в стабилна и предсказуема среда. Не само вътрешни причини, има и външни причини за това. Но това не е краят на света. Въпросът е как се справяме и колко реактивни сме на предизвикателствата около нас.

Още: "Политическата бъркотия може да отложи еврото в България": Западни медии следят с тревога и алармират

Ние трябва да гледаме не толкова какво говорят политиците, а какво правят или какво са направили. А иначе обещанията “ще направим“, или поученията, нямат чак толкова голямо значение като действието.

Разбира се, в модерния свят, а България не е изключение от това, много хора се опитват да заместят действието с пиар, но това работи само краткосрочно. Дългосрочно е разрушително.“

Още - във видеоматериала.

Пробойните в политическата комуникация

В политическа криза ли сме, или ставаме свидетели на добре подготвен сценарий. Това коментира в “Отговорите“ Любомир Аламанов:

Още: Партиен служебен кабинет може да повлияе на изборните резултати: Социологът Евелина Славкова (ВИДЕО)

“За съжаление може да е добре подготвен сценарий, защото много анализатори очаквахме да се получи подобно нещо още по-рано. Миналата година, при създаването на правителството Денков-Габриел, много анализатори предричаха, че Борисов ще се възползва от ситуацията, за да си поизпере малко имиджа и в кратки срокове ще развали сглобката, сделката, некоалицията. Даже очакванията бяха някъде около местните избори. Може би защото на местните избори загубиха няколко големи града и изведнъж видяха, че нещата не са такива, каквито те очакват. Малко се забавиха. Но бавно и постепенно стигнаха до този етап.“

Най-голямото пране на имидж беше на господина от списъка “Магнитски“ Делян Пеевски. Как мислите, някога ще преглътне ли електоратът на ГЕРБ и електоратът на ПП-ДБ това сътрудничество?

Още: При избори 2 в 1: Ще има ли машинно гласуване?

“Много интересно, че за електората на ГЕРБ това сякаш няма никакво значение. Аз съм се чудил много пъти какво става в главите на хората, които са фенове на ГЕРБ, защото там всеки ден чуваме нови неща, всеки ден виждаме нови неща. И всеки ден електораът на ГЕРБ е съгласен с противоположното на това, с което е бил съгласен предишния ден. 

Още - във видеоматериала.

Ще поскъпва ли токът

Ще поскъпне ли шоково токът, когато битовите потребители излязат на свободния пазар? Кога и как ще стане това?

В “Отговорите“ обяснява Станислав Андреев:

“Не е изненада, че токът ще поскъпне, той винаги си поскъпва. Въпросът е да не поскъпне шоково, което да се отрази вече на крайните потребители. На този етап няма такива изгледи. Невъзможно е. Поне до 2026 г. все още цените ще са регулирани за битовите потребители. Те ще се движат плавно нагоре, както е било винаги досега.“

Още: Сериозен проблем при либерализацията на цените на тока: Тревоги в бранша

Какво се случва от 1 юли 2024 г., когато вече ЕРП-тата ще купуват ток от свободния пазар на пазарни цени, а ще го продават на битовите потребители на регулирани?

“Точно така, като те (ЕРП-тата, бел. ред.) ще бъдат компенсирани за разликите в цените. Със средства от Фонда за енергийна сигурност. Проблемът е, че те не знаят в какъв период ще бъдат компенсирани в смисъл такъв, те сега трябва да направят този разход, но ако бъдат компенсирани след два месеца, това за тях ще е проблем.“

Още - във видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес