Копие на непозната доскоро снимка на Васил Левски е изложена отскоро в музея на Апостола на свободата в родния му град Карлово. Фотографията е открита в османския архив в Истанбул и е изключително ценна.
Още: Пловдив отбеляза 149 г. от избухването на Априлското въстание
Още: Зам.-кмет на Пловдив участва в откриването на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания
„Досега се смяташе, че има седем запазени снимки с Васил Левски, но миналата година бяхме изненадани, като се появи осма такава. На нея Левски се вижда много добре, смята се че е направена през пролетта на 1872-ра година в Букурещ след общото събрание на Българския революционен централен комитет“, заяви уредникът в музея Виктор Комбов, като уточни, че лично той е открил снимката в османския архив в Истанбул. Предполага се, че по тази снимка Васил Левски е бил издирван от турците, тъй като на гърба й са изписани всички физически данни и отличителни белези на Апостола. Отделно от уникалната фотография, Виктор Комбов е открил други важни документи като устава на БРЦК.
Още: Кметът на Пловдив посрещна председателя на Европейския съвет
Още: Община Пловдив призова да се помага за кастрацията на бездомни кучета
В национален музей „Васил Левски“ има изключително ценни експонати, свързани с борбата на страната ни срещу османското иго. Освен непознатото досега изображение, тук могат да се видят още две автентични фотографии на Дякона, които са подарени от родственици на Апостола. Едната от тях е от 1870-та година, а другата – от времето на Втората българска легия, когато Васил Левски се е снимал със своя брат Христо и с Христо Иванов – Големия, който по-късно става един от най-верните помощници на Апостола по време на революционната борба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Няма човек - няма проблем": Заплахи към младежите на Карлово след протеста им срещу кмета (СНИМКИ)
Още: В присъствието на кмета на Пловдив започна изграждането на нова спортна зала
В музея освен уникалните снимки се съхраняват и кичури от косата на Дякон Левски, както и знамето на Карловския революционен комитет. То е поръчано да бъде ушито в подбалканския град лично от Апостола на свободата, който посещава Карлово заедно с Ангел Кънчев и двамата заедно рисуват как да изглежда знамето, което след това е извезано от местни девойки.