Владимир Путин нанесе пореден удар върху добросъседството и разбирателството на Балканите. Разделяй и владей! Вечното оръжие на тираните. Вече е напълно ясно, че Кремъл целенасочено, планирано и последователно се стреми да се увеличава разломът в отношенията между Република България и Република Северна Македония.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Това се казва в позиция на Атлантическия съвет на България (АСБ), след като по-рано вчера руското посолство в Скопие отправи свое специално послание, цитирайки публикация на Владимир Путин в Туитър, в която той заявява: „Днес в Русия е празник – Денят на славянската писменост, а писмеността дойде при нас именно от македонската земя”. Последва и втора публикация, на която от АСБ също отговарят:
„На 24 май Кремъл лукаво и преднамерено изпрати в България премерено послание, чрез посланика си Елеонора Митрофанова, което имаше за цел да се хареса на българските граждани. Целта е да помогне и на проруските политически кръгове, предвид предстоящите избори за Народно събрание. И най-вече да не създава проблеми на президента Румен Радев и назначеното от него служебно правителство”, казват още от АСБ, припомняйки видеообръщението на Митрофанова, в което тя заявява, че "Извън всякакви съмнения е ролята на България за формиране и разпространение на славянската писменост, език и култура, тя е безценна и неоспорима. Прочутият руски учен Димитрий Лихачов пише: "България е дала на източните славяни висшия слой на езика, полюса на духовността, обогатил е нашия език, вдъхнал му е нравствената сила и способност да възвисява мисли, понятия и представи“.
„Звучи прекалено честно и почтено от руска страна, за да е вярно. И все пак, изявлението на руския посланик е факт. Факт е обаче, че Кремъл днес се обърна едновременно и към Скопие. При това с коренно различно послание”, казват атлантиците, припомняйки поста в Туитър.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
„Това абсолютно невярно твърдение Путин употребява за втори път след 24 май 2017 г. Тогава за първи път го използва при посещението в Москва на македонския президент Георги Иванов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Видно е, че и в двата случая Путин използва израза "македонските земи" не като географско понятие, а като символ на македонска държавност.
Във второ послание, пак от 24 май 2021 г., руското посолство в Република Северна Македония продължи с наглостта си, написвайки в Туитър:
"Невъзможно е да се оцени значението на Светите Кирил и Методий за развитието на славянските езици, включително руския и македонския".
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
С това изявление Кремъл на практика заяви, че не само съществува "македонски език", но че той е с древни корени. И че той се е развивал благодарение на делото на светите братя Кирил и Методий, а не благодарение на пъклените планове на Московския комунистически интернационал и кървавите дела на югославските комунисти след 1944 г. Това означава, че според Кремъл, "македонският език" е стар и самостоятелен славянски език, а не диалектна форма на българския език, говорена от местните жители на територията на географската област Македония до 1945 г., когато в точен ден и час той е кодифициран.
Ето така от Кремъл се поддържа жив "македонизма" и се разпалва национализма в Скопие", пише още в позицията.
"Днес отново Кремъл на дело и на думи доказа, че именно той подклажда огъня в "казана" на неразбирателството между нашите два народа и две суверенни държави. Москва веднъж завинаги трябва да бъде прогонена от Балканите, за да има мир, приятелство и сътрудничество между народите! Няма друго спасение!”, заявяват в позицията си от Атлантическия съвет на България.