Борисов пропуснал да декларира жилищна постройка?
И строителното разрешение, и удостоверението за въвеждане в експлоатация са на името на Бойко Борисов. Постройката обаче отсъства от имотната декларация на премиера както за 2009 г., така и в следващите години.
Йончева внесе сигнали до прокуратурата с информация за участие на Борисов в "Апартаментгейт"
"Елена Йончева внесе сигнали до прокуратурата във връзка с прехвърлянето на бизнеса на премиера Бойко Борисов на братовчед му, с когото...
Според публикуваните от Чобанов документи, които са налични и на сайта на Дирекцията по архитектура и градоустройство на Столичната община, Борисов е получил разрешението за строеж за изграждане на жилищна постройка от 125 кв. м на 16 октомври 2008 г. Строежът е изпълнен съгласно одобрения проект и е въведен в експлоатация на 13 октомври 2009 г. Според Чобанов данните в кадастъра сочат, че изграденото е по-голямо - 138 кв. метра.
Проверка на "Сега" показа, че постройката е изградена на терен, който Борисов е закупил от братовчед си Радослав Иванов през 2007 г. Радослав Иванов е основен герой в сигналите, които депутатът от БСП Елена Йончева подаде до прокуратурата. Премиерът твърди, че не си говори с него от години, но всъщност Иванов поема и "Ипон", след като Борисов става кмет, прави заменки с общината и изкупува куп имоти в село Иваняне.
Според нотариалния акт, който "Сега" е взел от Агенцията по вписванията, Борисов купува имота от 462 кв. м за 3497 лв. Толкова е била и данъчната оценка на имота в годината на сключване на сделката. Покупката на този имот е надлежно декларирана от Бойко Борисов, който по това време е кмет на Столичната община, в годишната му декларация за 2007 г. По имотната партида на Бойко Борисов след тази сделка няма никакви нови вписвания с изключение на ипотекирането на наследствената му къща през 2009 г. Тогава Борисов и Цветан Цветанов ипотекираха жилищата си, за да финансират предизборната кампания на ГЕРБ.
Според юристи това означава, че Борисов е предпочел да не си вади изричен констативен акт за собственост върху новата постройка, след като вече има акт за собственост върху земята и изрядни строителни книжа. В този случай се водиш собственик по приращение, изваждането на изричен констативен нотариален акт не дава повече права и е равносилно на допълнителни разходи. При въвеждане на сградата в експлоатация обаче вече се приема, че има новопридобита сграда, която следва да се декларира пред общината за начисляване на съответните местни данъци и такси не само върху земята, но и върху построената на нея сграда. Новопридобитото би следвало да е и част от декларацията за имущество, подавана пред Сметната палата.
Управленски нагласи програмата за саниране пак да стане активна (ВИДЕО)
От догодина се възстановява програмата за саниране, сега търсят модел. Това съобщи премиерът Бойко Борисов по време на посещение в Паза...
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Началникът на кабинета на Калин Стоянов хвърли оставка след разкрития за връзка с Пеевски
И парите за пенсии минаха на първо четене - ето какво се променя
БСП е заплашена с изключване от Партията на европейските социалисти (ВИДЕО)
Нинова очаква взрив в сглобката (ВИДЕО)
Денков към "Възраждане": Ще подам оставка, когато спрете да лъжете
ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС се разбраха как ще управляват заедно (ВИДЕО)
България участва в най-голямото учение на НАТО по киберотбрана (СНИМКИ)
Няма да се продава държавна земя, категоричен е премиерът
"Маркет линкс": Делян Пеевски си остава най-мразеният политик
Денков: ГЕРБ бавят ключови правила за Антикорупционната комисия, ЕК пита какво става
Редактор:
Милена Славкова
Етикети: Бойко Борисов Апартаментгейт имотна декларация Радослав Иванов