След над 3-часови дебати народните представители отхвърлиха предложението за провеждане на национален референдум за изборните правила. Референдумът поставяше три въпроса - за задължително, мажоритарно и електронно гласуване.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Официалната формулировка беше: „Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно? Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми? Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?”.
Парламентът отхвърли предложението с 88 гласа "за" референдума, 71 против и 26 въздържали се. Гласуваха 185 народни представители.
По време на гласуването депутатите от "Атака" не бяха в пленарната зала. От ДПС всички гласуваха против, от Коалиция за България един депутат гласува със "за", от ГЕРБ също всички бяха "за", "за" беше и един от независимите народни представители.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Въпреки, че на практика подкрепящите референдума бяха повече от тези, които не го подкрепиха, предложението не беше прието, защото съгласно чл. 66, ал. 1 от Правилника за работа на Народното събрание за него трябва да гласуват повече от половината от присъстващите народни представители. В конкретния случай това означава, че за приемане на предложението бяха нужни 93 гласа.
Преди това депутатите отхвърлиха вариант за разделно гласуване на трите въпроса и затова гласуването беше анблок.
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
НС гласува и отхвърли и редакция на въпроса за референдума, предложена от депутата от КБ Янаки Стоилов.
Редакцията на въпроса беше: "Подкрепяте ли въвеждане на задължително гласуване за избори за българските граждани, живеещи на територията на България, последвано от налагане на санкция при неговото неоправдано неупражняване.
Отхвърлена беше и редакция, предложена от Цецка Цачева, която предвиждаше като инициатор на референдума да бъде посочен освен Инициативния комитет, и президентът Росен Плевнелиев.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски