Евродепутатът Ивайло Вълчев коментира недопускането от страна на Европейския парламент в доклада за Република Северна Македония да се появят темите за езика и идентичността. "Можем да празнуваме факта, че здравият разум победи и направихме така, че нашата българска позиция да бъде чута и видяна. Тя е позиция в защита на европейските ценности. Не е в работата на ЕП да влезе в едни дебри и да започне да признава идентичности, езици, да отива назад в миналото. За мен беше много важно да вдигнем шум в България в един момент и да активираме тук и медиите, и политическите партии, Народно събрание, всеки който може. Защото от отсрещната страна имахме един див лобизъм. Имахме последователни дни, в които цялото ръководство на РСМ излизаше и се изказваше по темата, а от българска страна, в Европейския парламент, бяхме трима. Първото, което направихме и най-силното беше, че обединихме всички 17 български депутати да сложат подписите си под писмата, които изпратихме и до ръководството на парламента и до останалите колеги, за да им кажем, че има наредености в процеса, при който се изготвяше самият доклад. След това да споделим опасенията си от това, че съдържанието на доклада отваря не "кутията на Пандора", а отваря едни врати, които ЕС е създаден да ги държи затворени", каза Ивайло Вълчев.
Според Ивайло Вълчев френското предложение не работи. "ИТН неслучайно беше против френското предложение. Френското предложение не работи. Имаме премиера на една страна, която излезе и казва "Аз няма да го спазвам". Вие казвате, че държите картите, но отсрещната страна е хвърлила картите си и иска да се бие", коментира евродепутатът.
Вълчев заяви, че изборът за еврокомисар на Марта Кос поражда проблеми в отношенията с РСМ. "На 18 септември беше избрана госпожа Марта Кос. Тогава беше избран състава на комисията. Не знам колко души българи обърнаха внимание на моите думи. Казах, че ще имаме големи проблеми. Ще имаме големи проблеми в отношението с Република Северна Македония заради това, че този човек застава на този пост, а ние знаем това е нейната идеология. Знаем за какво се опитва да работи. Няколко дни по-късно на 8 ноември отново говорих по тази тема. Беше първото изслушване в Комисията по външни работи на госпожа Кос. Тогава усетихме още накъде ще отиват нещата. Излезе към края на есента докладът на Европейската комисия. Там видяхме за какво става дума. В България няма ли хора, на които това им е работата? Това да работят, да четат, да виждат тези неща, да ги анализират. Не е работа на европейските депутати да създават националната доктрина. Тяхната работа е да я пазят и да я следват", заяви Вълчев.
"България е член на Европейския съюз. България трябва да изиска от Европейския съюз и от страните, които би трябвало да са на нейна страна по презумпция, да уважат нейната позиция и да разберат нейните аргументи. А не да бъдем поставени в позицията все едно ние сме тези, които се молят за влизане, не бива да отстъпва. Това са големите проблеми, които лъснаха при този доклад. Не може един див безпардонен лобизъм да побеждава принципите, по които се работи в Европейския парламент. Не може желанието да спечелиш избори в една страна, заплашвайки, че ако не ги спечелиш ти, тя няма да върви към европейски път, да води до това да се пренебрегват интересите на страни-членки и да се правят подаръци и постилане на червени килими пред задният вход обаче на Европейския парламент", каза още той.
Още: Ивайло Вълчев: Северна Македония привлече унгарските евродепутати, унищожиха поправките ни