Не сме говорили за военна подкрепа в Украйна по никакъв начин и всички фалшиви новини, които бяха казвани доскоро мога да кажа, че това не е факт. Това заяви премиерът Кирил Петков след среща с американския министър по отбраната Лойд Остин в Министерският съвет.
Още: Управляващите бързат: Парламентът отнема правомощията на Радев за шефовете на службите
Още: БСП: Нека ПП-ДБ и цялата опозиция не продължават с евтините спектакли (ВИДЕО)
Той благодари на секретаря по отбраната в САЩ Лойд Остин, който показал истинска съюзническа подкрепа на България. Няма нито една държава не може да живее с илюзията за пълна сигурност и никой не може да се защитава сам. Нашата сигурност е с колективната отбрана в НАТО, ние сме НАТО, подчерта Петков.
САЩ се съгласиха да предоставят бойна група "Страйкър" у нас. Ние ще предложим нейния командир да е българин, уточни премиерът и добави, че ще работят заедно в една стъпка - Америка е НАТО, България е НАТО.
Другите теми, които обсъдиха Петков и Лойд - военна мобилност и борбата с корупцията. Според Петков, когато ЕС говори в един глас, само тогава европейската сигурност ще бъде повишена.
Още: Пеевски след гласуването по вота на недоверие: България няма да бъде соросоидна територия (ВИДЕО)
Още: Пеевски пак спаси правителството. Петият вот на недоверие също не мина
Кирил Петков се притеснява за Молдова, които също не са в НАТО. България беше много силен глас на масата на европейските лидери, на която защитихме, че пътят на Молдова в ЕС трябва да бъде споменат в декларацията. Всички трябва да подадем ръка на Молдова, където също има голямо българско малцинство, настоя премиерът.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова намекна, че Пеевски е причината за проблемите с трафика тази сутрин (ВИДЕО)
Още: Скоро: По идея на Пеевски служителите на Радев остават без коли от НСО
Кирил Петков се надява още, че демократичното управление в Молдова ще продължи и руската агресия да не мисли, че е възможно да прекрати техните граници.
Американския министър по отбраната Лойд Остин добави, че САЩ приемат сериозно своите задължения в НАТО. Нашият ангажимент е непоклатим - войната, която води Путин е трагична и отне ужасяващи човешки жертви и цивилни граждани. Руската агресия сплоти НАТО и Украйна, каза Лойд, който е впечатлен от решимостта и смелостта на украинския народ. България създава мултинационална бойна група, която подкрепяме и приветстваме България за лидерството. Нашето партньорство никога не е било толкова силно. България работи целеустремено за модернизация в отбраната, а нашият и вашият ангажимент е пример за други съюзници, изтъкна Лойд Остин
По думите му САЩ продължават да стоят редом до България и съюзниците ни в НАТО.
Още: Според Пеевски и хората му ПП-ДБ са виновни смъртта на полицай
Още: Парламентът да избира шеф на ДАНС: Борисов е "за", пошегува се за Пеевски и 2013 (ВИДЕО)
Лойд Остин отбеляза, че разговорът с българския премиер бил фокусиран върху това какво може да се направи, за да се укрепи източният фланг на НАТО и оперативната съвместимост. Определено сме благодарни на премиера за ръководните качества на Кирил Петков, доволен е той.
Остин благодари и за подкрепата на България за украинските бежанци. Много е важно да има оперативна съвместимост, да работим заедно в кратки срокове, дори в последната минута и да действаме. Трябва да работим ежедневно в оперативна съвместимост, за да има резултат, подчерта той.