Левите български евродепутати призоваха ЕК да не налага още един механизъм върху България

13 февруари 2014, 18:12 часа • 17671 | прочитания

Девет български евродепутати от групите на социалистите и на либералите изпратиха писмо до комисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, в което я призовават Европейската комисия да не налага наблюдение върху България заради несправяне с бежанците.

Още: БСП за референдум за еврото: Не можем да подкрепим този противоконституционен акт

Още: ДПС-Доган за референдума: Изборът ни е направен преди 35 години

Дотук върху България тегне Механизма за сътрудничество и проверка, който урегулира напредъка ни по съдебната реформа и борбата с корупцията по високите етажи на властта.

Писмото е инициирано от Ивайло Калфин след дебата за сирийските бежанци в България в Европейския парламент миналата седмица. Тогава комисар Малмстрьом определи ситуацията у нас като предизвикваща сериозна загриженост и
съобщи, че ЕК обмисля да задейства механизма за ранно предупреждение и управление на кризи по регламента "Дъблин II".

"Ние смятаме, че решение да се наложи механизма по чл. 33 от регламента, за необосновано. Нещо повече, не виждаме причина това да се прави тъкмо за България, предвид огромния имиграционен натиск към южните страни членки", пишат деветимата членове на Европейския парламент.

Още: "Предложих моя референдум, а не партия. Не казвам "за" или "против" еврото": Радев с контраатака (ВИДЕО)

Още: "В Брюксел са притеснени, играта на Радев е с датата": Борисов призова НС да не разглежда референдума за еврото

Те заявяват, че България е била изправена пред силен имиграционен натиск през септември-ноември 2013 г., когато над десет пъти повече бежанци от възможностите на страната, са били приети. Според тях обаче кризата вече е овладяна, а България е показала, че може адекватно да се справи с нея. При това със собствени средства, тъй като европейската помощ е пристигнала едва наскоро. Бежанците имат подслон, получават храна и грижи и са регистрирани само два случая на заразни заболявания.

Последните доклади на комисариата по бежанците на ООН показват положителна тенденция. Затова авторите на писмото настояват въвеждането на механизма да не се решава преди срещата на върха на европейските лидери през юни, когато ще се обсъжда имиграционната политика на ЕС и ще се дискутират дългосрочни мерки. 

Депутатите, подписали писмото са: Ивайло Калфин, Илияна Йотова, Маруся Любчева и Евгени Кирилов от групата на социалистите и Антония Първанова, Филиз Хюсменова, Станимир Илчев, Метин Казак и Владко Панайотов от групата на либералите (АЛДЕ) в Европейския парламент. Българските представители от десницата (ГЕРБ, ДСБ, Синьо единство и независимите) отказаха да подпишат писмо, с което да се противопоставят на въвеждането на нов механизъм за България.

"За мен реакцията на колегите от ЕНП на практика означава, че подкрепят въвеждането на нов и неоправдан механизъм за България, без никакви аргументи и очевидно водени
от партиен, а не национален интерес", коментира Ивайло Калфин.

Още: "Чакам да чуя Борисов, понеже многократно се върти насам и натам": Денков за референдума за еврото

Още: Асен Василев в спор с Илияна Йотова: Вкаран е огромен ресурс в лъжи и фалшиви теории

Механизмът за ранно предупреждение и управление на кризи предвижда Европейската комисия, с участието на Европейския офис за подкрепа на бежанците и страната-членка, за която ще се прилага, да изготвят план за действие, съдържащ мерки за
отстраняване на проблемите в системата за прием на бежанци и даване на убежище.  В последствие страната-членка трябва да докладва на всеки три месеца за изпълнението им на Европейската комисия, а тя от своя страна на страните членки и на Европейският парламент. Последните две институции също могат да дават напътствия и да препоръчват допълнителни мерки за справяне с проблема. Досега ЕС не е прилагал този механизъм в нито една държава-членка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес