Осуетяване на влизането в еврозоната: Парламентът вика службите за изслушване

07 юли 2025, 15:09 часа 3012 прочитания

Председателят на Комисията за контрол над службите за сигурност Атанас Атанасов ("Продължаваме промяната - Демократична България") свиква заседание на 10 юли. Комисията ще разглежда една-единствена точка: "Изслушване на ръководителите на Държавна агенция "Национална сигурност", Държавна агенция "Разузнаване" и на Служба "Военно разузнаване" за рисковете от осуетяване присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.". Заседанието ще е при закрит режим.

Те трябва да докладват дали са засекли специални операции в тази посока от чужди спецслужби, включително и дезинформационни. Освен това спецслужбите ще дадат и данни какви действия са предприели срещу подобни атаки, съобщи Атанасов в профила си във Facebook днес, 7 юли. Той нарече влизането в еврозоната "основен външнополитически приоритет" на България.

Още: Въпреки цените: България е втора в ЕС по ръст при продажбите на дребно

8 юли: ключовият ден за еврозоната

Финалният процес по присъединяването на България към еврозоната на 1 януари 2026 година трябва да завърши на 8 юли с гласуване в Европейския парламент и с приемане на три отделни решения на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН).

Снимка: БГНЕС

Процесът започна с положителния конвергентен доклад на Европейската комисия и Европейската централна банка, оповестен официално на 4 юни. Две седмици по-късно финансовите министри на държавите от еврозоната - т.нар. Еврогрупа - казаха „да“ на еврото в България от 1 януари следващата година с пълно единодушие. На 20 юни Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИНсъщо подкрепи присъединяването на страната ни в еврозоната от началото на следващата година.

Още: Спестявания в лева след 10 години: Желязков разясни може ли да се обменят

На 24 юни пък Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент одобри доклада на Ева Майдел, който препоръчва присъединяването на България към еврозоната. Той бе приет с 46 гласа за, 3 против и 5 въздържали се. Именно тази позиция бе гласувана в пленарна зала на 8 юли в Страсбург. "Зелена светлина" получихме и от Европейския съвет - евролидерите на 27-те държави членки - на 27 юни.

Всичко това се случи на фона на протести срещу приемането на еврото у нас, водени основно от партия "Възраждане". За правителството на Росен Желязков обаче това е ключов приоритет, по който се работи всъщност от приемането на България в Европейския съюз през 2007 г., а от 1 юли 1997 г. страната ни въведе валутен борд - т.е. левът е вързан към еврото.

Президентът Румен Радев се опита да прокара национален референдум "за" или "против" приемане на еврото от 1 януари 2026 г., но парламентът не го допусна за разглеждане, а последвало решение на Конституционния съд постави точка на въпроса.

Още: ДБ няма да свалят кабинета заради еврото: "Бъдеще несигурно събитие" е техен вот на недоверие (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес