От "Демократична България" искат закриване на Комисията за противодействие на корупцията, защото според тях тя се ползва за политически репресии. За целта те ще внесат съответните законодателни инициативи, като обърнаха внимание, че за 2024 година имат само три СРС-та, а за 2025 година са се активизирали, което според тях означава, че органът работи с оглед политическата конюнктура.
В момента КПК се е превърнала в по-дългата дясна ръка на Делян Пеевски. Единственото, което правят, е да обслужват Пеевски и да удрят избрани кметове и народни представители, обикновено от ПП-ДБ. Ние сме срещу политическите репресии", каза лидерът на "Да, България" Ивайло Мирчев.
Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов сравни КПК с Чрезвичайната комисия в Съветския съюз, създадена за политически репресии. "Правя сравнение с нашата КПК, защото това е един извънреден орган, който беше създаден с тези цели, които виждаме в момента сега - да бъдат преследвани хората на опозицията, които не са удобни на управляващите", заяви Атанасов.
Няма ги гаранциите за КПК
Депутатът и бивш правосъден министър Атанас Славов обърна внимание, че всички гаранции за този орган са били демонтирани - първо от Конституционния съд, а после от мнозинството. "Наша оригинална теза е, че антикорупционният орган трябва да се занимава само с конфликт на интереси и публичност на имуществото на политиците", заяви Славов.
Припомняме, че според ПП-ДБ гаранциите са квалифицирано мнозинство за избор на антикорупционен орган, които обаче отпаднаха след решение на Конституционния съд, а втората гаранция беше омбудсманът. ОЩЕ: Правилата за нов антикорупционен орган са факт: Парите по ПВУ са спасени, но ПП не виждат гаранции