Вече са факт - правилата за дейността на номинационната комисия и за провеждане на процедурата по номиниране, разглеждане на кандидатури и избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), която е по-известна като антикорупционния орган. Припомняме, че правилата са обвързани с второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Процедурата за избор на новия антикоруционен орган ще започне с номинационна комисия, ще премине през ресорната комисия в парламента, а самият избор на членове на новия орган ще стане в пленарна зала.
Съгласно приетия вчера антикорупционен закон - новите членове на антикорупционния орган ще се избират с обикновено мнозинство от 121 депутати, а не с квалифицирано от 160.
Подробности за номинационната комисия
Номинационната комисия се състои от петима независими членове -по един член от състава и предложен от ВКС, Висшия адвокатски съюз, Министерство на правосъдието, омбудсмана и Сметната палата. За целта тези институции ще имат 15 дни да изпратят свой представител в номинационната комисия, а в седемдневен срок от представянето на предложението – ресорната комисия в парламента за противодействие на корупцията ще обяви състава на Номинационната комисия.
От "Продължаваме промяната" предложиха сроковете за излъчване на кандидатите да започнат да текат след като има избран омбудсман, но предложението й беше отхърлено от мнозинството със 72 гласа "за, 114 "против" и 6-ма въздържали се".
"Възраждане" искаха народните представители също да могат да задават въпроси, а не само номинационната комисия и да разполагат с три въпроса към кандидатите, но и тяхното предложение не мина. ОЩЕ: Ден за борба с корупцията в парламента: Сутринта закона - следобед правилата за КПК
Дебатите: Намалените гаранции и сценарият на опозицията
Именно около въпросната номинационна комисия се съсредоточи дебатът в пленарна зала.
От "Продължаваме промяната" обърнаха внимание, че ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" не искат да има гаранции, с които да се намали политическото влияние в новия антикорупционен орган.
"Кабинетът "Петков" и кабинетът "Денков" водеха усилени преговори с ЕК какви трябва да са гаранциите, кои са добрите практики за това да се постигне по-голяма степен сигурност, че няма да има политизиране на избора на новата антикорупционна комисия и такива гараниции бяха залегнали в разговорите с ЕК по две направления. Първото е за това ръководството да се избира със 160 гласа квалифицирано мнозинство, а не с обикновено мнозинство, а вторите гаранции са под формата на действието на тази номинационна комисия", добави Лена Бориславова.
Снимка: БГНЕС
Тя уточни, че първата гаранция е отпаднала и като единствената е останала номинационната комисия. По думите й обаче мнозинството се опитва да намали тези гаранции, защото не могат да си изберат омбудсман. "Вчера направиха така, че тази номинационна комисия освен всичко вече може да заседава и в непълен състав, не с пет членове, а с четирима такива", добави Бориславова.
Правосъдният министър обърна внимание на Лена Бориславова, че има непоносим логически конфликт защо правилата, изпращани от предишните правителства са били добри, а сега същите тези правила с поправки, които следват от решение на Конституционния съд, което е задължително за всеки, са лоши. ОЩЕ: "Шампанско имаше ли!?" и "Виждам, че ви възпалих": Селски викания и обиди между ГЕРБ и ПП-ДБ в дебат за антикорупция
"За това подозирам един сценарий - опитът да се саботират усилията на правителството да бъде отчетено успешно второто плащане, от там натиск над бюджета и компрометиране на кабинета", смята Георгиев. Той попита кой е намалил въпросните гаранциите, като текстовете на правилата са същите.
"Над 1.3 млрд. лв. България очаква да получи по второто плащане по ПВУ Всички реформи, които трябваше да бъдат довършени, бяха довършени", обясни министърът на правосъдието Георги Герогиев. Той се възмути от непрестанните почивки, като обърна внимание, че в пленарна зала след всяко изказване има по две почивки. ОЩЕ: Хубаво е и е готово: НС прие промените в антикорупционния закон, пригодени по мнозинството