Повече от месец предвижда Конституцията за консултации и проучвателен мандат

2103
Повече от месец предвижда Конституцията за консултации и проучвателен мандат
Снимка: Actualno.com/Борислава Георгиева

Конституцията дава повече от месец за консултации и възможности за проучвателен мандат, но забранява на президента да разпуска Народното събрание в последните 3 месеца на мандата си.

Конституцията на Република България ясно определя, че президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство, посочва основният закон.

След като премиерът Бойко Борисов обяви, че депозира оставката на кабинета в първия работен ден на Народното събрание, което ще се случи във вторник на извънредното заседание на парламента, според основния закон, президентът след консултации с всяка една от парламентарните групи възлага проучвателен мандат на най-голямата парламентарна група. Тя трябва да определи кандидат за министър-председател, който да състави правителство. В 43-ото народно събрание ГЕРБ е най-голямата парламентарна група. Партията на Борисов обаче ще върне мандата веднага, обяви вече Борисов, предаде БГНЕС.

Според процедурата президентът връчва мандата на втората по численост парламентарна група. Ако в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, както вероятно ще стане, тъй като Корнелия Нинова също заяви, че БСП ще върне мандата, президентът в 7-дневен срок възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.

Ако проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидат за министър-председател.

Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно. Тук конституцията посочва само, че 3 месеца преди изтичане на мандата президентът не може да разпусне НС. В същото време конституцията посочва, че „актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание”.

При гласуването днес президентът Росен Плевнелиев подчерта, че при евентуална оставка на кабинета „Борисов” той ще спази конституционната процедура.

„Имам възможност да се справя, но смятам да се реши въпросът по конституция – като има оставка, да се проведат консултации. Готов съм в консултации – с всички, политически сили, гражданско общество и новия президент, да проведа диалог за решаване на кризата”, заяви Плевнелиев. В същото време той каза, че вярва в приемствеността, ще покани следващия президент още в понеделник на среща, за да надграждат.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Томислав Дончев: Възможно е да разговаряме с ПП-ДБ отново след изборите

Тагарев: Можем да гледаме с насмешка политици, говорещи за излизане от НАТО

Шефът на БНБ обясни на президента Радев защо не може да стане служебен премиер

Радев се срещна и с втория със забрана от Борисов да става премиер

Шефът на "Сиела норма": При избори 2 в 1 ще имаме машинно гласуване, при различни дати - трудно

Кой ще е служебен премиер? Радев се срещна и с управителя на БНБ

Горица Грънчарова-Кожарева ли е следващият служебен премиер на България? (СНИМКИ)

При избори 2 в 1: Ще има ли машинно гласуване?

Окончателно: Депутатите решиха МВР да пази бежанските центрове

Нинова е изненадана от Борисов, че не дава кадри на ГЕРБ за служебни премиери (ВИДЕО)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика