"Намаляването на партийната субсидия на един лев узаконява политическият рекет", това заяви в интервю за bTV избраният за евродепутат Радан Кънев.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По думите му "това ще върне страната ни към най-мрачните времена на връзка между политиката и бизнеса. Става дума за директно узаконяване на феномена политически рекет. Всеки ден получаваме сигнали от бизнеса, че имат проблем, а днес искат да бъде установено официално – влиянието на едрия бизнес върху властовите структури", заяви Кънев.
Той посочи, че в Европа не съществува американският модел на финансиране на партиите.
Според него това решение може да доведе до ликвидиране на опозицията, особено на извънпарламентарнта и новите политически сили.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
"Това е една неприкрита коалиция между ДПС и ГЕРБ. Къде те са официално в коалиция – почти навсякъде в местната власт. Какви избори идват – местни. Вървим към официализиране на коалицията между ГЕРБ и ДПС, която символизира обръчите на олигарсите" допълни Кънев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
По думите му, Ахмед Доган като мажоритарен собственик на „ТЕЦ-Варна – може да финансира определена партия. „Ако Доган финансира ГЕРБ – ще получи по-лесно градоустройствени решения, съгласувания и разрешителни за новото си частно пристанище. Той вече получава много лесно всички тези съгласувания, той вече получава мълчаливото съгласие на местната власт. Моят извод е, че може вече бизнесменът Ахмед Доган да финансира партия ГЕРБ”, каза той.
Кънев посочи, че като евродепутат ще зададе въпрос към Европейската комисия по този казус. Той добави, че с ГЕРБ ще бъдат в едно политическо семейство в Европейския парламент –ЕНП.
"Това не пречи да имаме различни възгледи за развитието на политиката в България и Европа. С всеки представител на СДС имаме доста повече общо, отколкото с тези на ГЕРБ", допълни още той.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Междувременно лидерът на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова коментира, че"правителството предложи субсидия от 1 лев с оглед на обществените очаквания още от референдума през 2016 година. Извън ДПС, която предложи 0 лева субсидия, никоя друга партия не е предложила нещо друго освен 1 лев на глас."
Дариткова подчерта, че тепърва щяло да се разбира дали 1 лев на глас е достатъчна сума партиите да функционират, но това щяло да стане след приемане на промяната т.е. практиката ще го покаже. А на въпрос на Нова телевизия колко е минималната сума, за да функционира една партия, точен отговор нямаше.
"Защо БСП са изключително толерантни към финансиране на кампании от малоимотни лица, но се притесняват от прозрачно финансиране от юридически лица", попита Дариткова, след като стана на въпрос, че ГЕРБ подкрепя да има отворено финансиране т.е. дарения. На въпрос дали ще има списъци кой може да дарява и кой не, на база ясни критерии, отговорът беше, че ще се прецизират текстовете днес (20 юни) в Бюджетна комисия в парламента. Засега предложението е всяка партия да си има свои критерии кой може да ѝ дари, но щяло да има регистър, за да се вижда кой и какво дарява. Досега само дарение в рамките на минималната заплата може да не се обяснява – т.е. какъв е произходът на парите.
Каква ще е оценката на въздействието на този нов закон – според Дариткова по-голяма прозрачност във финансирането на партиите.