"Да чуят всички: Булгартрансгаз е основен участник в изборния процес". Това обяви лидерът на АБВ Румен Петков пред журналисти, след като представи кореспонденция на АБВ с институциите по темата "Булгартарнсгаз".
Още: Петков: Двамата дебелаци говорят всеки ден за хората, но ги е страх да минат 3 метра по тротоара
Още: "Интересен флашмоб": Пиар експерт за блокираните входове на парламента
Вярно ли е, че с превозни средства на Булгартрансгаз ЕАД се разнасят по страната и чужбина машини за гласуване и ако е вярно, как точно е избран Булгартрансгаз за транспортьор, кой плаща и кой гарантира, че машините няма да бъдат манипулирани, попитали от АБВ.
"По отправената молба от МВнР чрез МЕ за оказване на съдействие за подготовка и провеждане на избори през 2021 г., свързана с транспортирането на технически средства за машинно гласуване, разходите са за сметка на МВнР, превозните средства се придружават от служители на МВнР и МВР", се казва в отговора, изтъкна Петков.
Той изрази недоумение от участието на дружеството в изборите:"Защо Булгартрансгаз? Нямаме правителствени машини, нямаме правителствени транспортни средства, нямаме НСО, какво нямаме и с какво Булгартрансгаз е по-силен от Министерството на транспорта, че министерството на транспорта не е в състояние да осигури това нещо? И какво е отношението на ЦИК по този въпрос?".
Още: Риск за сделката с "Райнметал" и ще се излеят ли милиарди: Бивш министър на отбраната коментира
Още: "Ходи пеша, бе": ПП блокираха входовете към служебния паркинг на Народно събрание (СНИМКИ)
Петков запозна журналистите и с отговорите по въпросите на АБВ за цялата преносна мрежа на Булгартрансгаз, поставени след скорошната аварията по участък от нея край Варна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Танер Али: Възможно е Ахмед Доган да оглави новата партия
Още: "На върха на пирамидата стои Пеевски": Депутатите 7 часа дебатираха вота на недоверие
Попитахме, чрез министерството на енергетиката, последната инспекция през 2016 кой я е възложил, кой я е извършил и какъв е резултатът, разказа Петков и съобщи, че според отговора, е възложена по реда на ЗОП на фирма и в резултат – няма докладвани дефекти, изискващи ремонтни дейности в авариралия участък. "Ние питаме за цялото трасе", подчерта Петков.
По следващ въпрос - какви са били дадените препоръки и предписания по проведените инспекции през последните 10 години, отговорът бил, че няма направени препоръки и предписания за авариралия участък.
"Имаме една авария в Благоевград, имаме една авария в Плевен и това е третата авария, подчерта Петков, визирайки последната във Ветрино".
Още: Белобрадова връчи пътен знак на вътрешния министър в парламента (ВИДЕО)
Още: Вицепремиер ще ръководи Националния борд по водите
По пореден въпрос на АБВ за газопреносната мрежа на Булгартрансгаз - как са изпълнявани ремонтните дейности, съгласно дадения график по години, било отговорено, че за авариралия участък няма препоръчани ремонтни дейности.
"Тези отговори ще ги изпратя на президента, който назначи двете служебни правителства и на премиера. На министъра на енергетиката няма защо да ги изпращам, защото той е несъстоятелен тип. Връзката му с министерството на енергетиката е, че взима заплата като министър на енергетиката. Той е прочел тези отговори и продължава да търпи автора Малинов на длъжността директор на Булгартрансгаз", заяви Румен Петков.
Това са неща, които, меко казано, смущават, коментира той и добави: "Ще изпратя на премиера Янев да види какво несъстоятелно явление е този Живков и да види как се управлява Булгартарнсгаз. Ние питаме за цялата мрежа, а ни се отговаря за 10 метра от нея. Това не е неграмотност само. Това е вулгарна арогантност на човек, убеден в своята недосегаемост, г-н министър-председател".