Германският Tageszeitung поставя вече и България сред т.нар. нелиберални държави в ЕС, към които доскоро спадаха само Унгария и Полша. Това става ясно от статия в изданието, цитирана от Труд.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Големият въпрос е: ще бъдат ли орязвани европейски пари? Евродепутатите бяха поставили ултиматум със срок до първи юни. Дотогава Европейската комисия трябваше да предприеме стъпки срещу държавите, които нарушават клаузата за върховенството на закона, свързана с бюджета на ЕС.
В края на 2020 беше прието правилото, което обвърза достъпа на държавите членки до европейски средства с условието да спазват върховенството на закона. Ако Европейската комисия установи, че дадена страна нарушава този принцип, тя може да предложи спиране или замразяване на плащанията от бюджета на ЕС към нея.
Но Комисията така и не предприе нищо. Тя възнамерява първо да подготви насоки за прилагането на новия принцип. А това изчерпа търпението на евродепутатите, отбелязва Tageszeitung.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Т.нар. обвинение в бездействие се очаква да бъде внесено на пленарно заседание в Страсбург през тази седмица. Срещу повдигането на такава жалба се обяви консервативната фракция на Европейската народна партия, включително и германските ХДС и ХСС, но социалдемократите, Зелените, либералите и левицата оказаха натиск. В крайна сметка, в петък германските християндемократи отстъпиха пред него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"В ЕС ситуацията с върховенството на закона се влошава все повече", се казва в проекта за резолюция на Европарламента, с който изданието разполага. В документа се изказва съжаление, че след влизането в сила на новата правна клауза относно бюджета на ЕС от 1 януари 2021 Еврокомисията е останала бездейна. Това можело да се разтълкува като "отказ" да изпълнява задълженията си.
В интервю за швейцарския "Нойе Цюрхер Цайтунг" германският евродепутат Мориц Кьорнер, който е един от авторите на резолюцията, казва: "Много сме разочаровани от това, че вместо да прилага механизма за върховенството на закона, Европейската комисия се занимава с подготовката на "насоки" за прилагането му. Всъщност тя се държи като пожарна команда, която е пристигнала на мястото на пожара, но вместо да го гаси, започва да обсъжда как точно да го направи".
Ако проекторезолюцията бъде приета в този вид, това би било шамар за председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, коментира "Тагесцайтунг". До момента Фон дер Лайен следва линията на канцлерката Ангела Меркел, която на срещата на върха на ЕС през декември 2020 година се споразумя с унгарския премиер Виктор Орбан да не се предприемат радикални мерки.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Орбан обяви, че ще обжалва новата клауза за върховенството на закона. Еврокомисията трябваше междувременно да е изготвила своите "насоки" за прилагането на клаузата, но Европейският парламент така и не успя да се примири с подобен компромис. На председателя на парламента Давид Сасоли сега е възложено в двуседмичен срок да внесе обвинението срещу Еврокомисията в Европейския съд.