Жито за Голяма Задушница - как по традиция се вари?

9759
Жито за Голяма Задушница - как по традиция се вари?
Снимка: iStock/Guliver

Житото е сред древните храни, споменати в Светото писание; при това носи символен смисъл, защото там се говори за неговото „отсяване от плявата“ - тоест то е символ на истината, също както „плявата“ е образна метафора на лъжата и измамата. Поднася се на задушниците като помен за хората, които вече ги няма сред нас.

Ритуалното жито, поднасяно на Голяма задушница, трябва да бъде варено. При това, към него се добавят още няколко съставки, повечето от които по желание и в зависимост от вкуса.

Първа рецепта за варено жито на Голяма задушница

Съставки: жито – 600 г, галета -120 г, стафиди – 70 г, кора от 1 лимон, орехи – 250 г, канела – 1 равна ч. л., пудра захар – 250 г, ванилия – 6 пак., бисквити (може различни на вкус, но най-подходящи са обикновени) – 250 г.

Тънкости при варенето на жито. Всеки трябва да ги знае!

Как се готви?

Почиствате житото и го измивате в 3 води. Посолявате го и наливате в него чиста вода така, че да бъде отгоре му поне 2-3 пръста. Кипвате водата, намалявате котлона и я оставяте да къкри. Разбърквате и приготвяте допълнително топла вода, ако се появи нужда от доливане (желателно наистина да е топла, за да не прекъсва процесът на варене).

След като по ваша преценка житото достигне ниво на готовност, го изсипвате в гевгир, за да се отцеди. Измивате го под течаща вода и го оставяте да се отцежда.

Върху маса застилате чиста хавлиена кърпа, отгоре й тензух. Сипвате житото върху тензуха и го разстилате, за да съхне на хладно в продължение на 12 часа.

След този срок го изсипвате в подходяща по размери тепсия.

Наситняте бисквитите и орехите. На ситно ренде настъргвате кората на лимона и я смесвате с тях. Към получената ароматна смес добавяте канела, галета, ванилия, стафиди и разбърквате – така всичко става още по-ароматно. Посипвате житото с тази ароматна смес и разбърквате всичко старателно така, че житните зърна да бъдат добре оваляни в нея.

Поставяте така овкусеното и ароматизирано варено жито в съд, подходящ за бъдещия ритуал, и го поръсвате с пудра захар, като се стараете поръсването да е равномерно. Върху белия слой пудра захар изобразявате отчетлив ритуален кръст с помощта на шоколадови стърготини или канела.

Така имате вече приготвено варено жито за Голяма задушница.

Жито за Задушница - ето какво е особеното при приготвянето му

Втора рецепта за варено жито на Голяма задушница

Съставки: жито – 500 г, жълти стафиди, ванилия – 2 пак., орехови ядки – 150 г, лимонова кора – от 1 лимон, канела – 1 ч. л.

Как се готви?

Преди варенето на житото за ритуалите на Голяма задушница, то, разбира се, трябва да бъде подготвено. За целта подсолявате вода (с малко сол, 1-2 щипки), в която то се накисва за 1 нощ. Сутринта го изваждате, изцеждате го и слагате в чиста вода, която да го покрие изцяло. Варите го на среден котлон приблизително 12-15 минути, като го разбърквате бавно и спокойно.

Изцеждате свареното жито от водата, изсипвате го върху ленена или памучна кърпа, като от време на време го разбърквате за по-равномерно съхнене.

Наситняте ореховите ядки; няколко от тях заделяте и само ги разполовявате. Лимоновата кора настъргвате на ситно кухненско ренде.

Изсипвате вареното жито в тепсия. Разбърквате го енергично, но внимателно – просто, за да се уверите, че житните зърна не са се слепнали. Прибавяте към житото наситнените орехови ядки, лимоновата кора, стафидите и ванилията. Разбърквате до получаване на сравнително еднородна ароматизирана зърнеста смес. Сипвате я в подходяща купа, поръсвате я с канелата и с пудрата захар.

С половинките от ореховите ядки в средата оформяте кръст, а по обиколката на купата – кръг.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от РЕЦЕПТИ:

Дали това е най-вкусната агнешка супа? Пробвайте и кажете!

Тази марината за агнешко ще го направи изключително крехко!

Селска баница за мързеливи домакини

Тази постна мусака е хит в мрежата

Не сте яли по-вкусни чушки бюрек

Мини козунаци на конци - толкова са красиви, че няма да искате да ги хапнете

Тези 4 тънкости при печене на козунак го правят винаги пухкав

Този мързелив козунак спестява време, а вкусът му е уникален

Този козунак без месене е любим на малки и големи

Хем пухкав, хем лесен козунак - мечтата на всяка домакиня

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com