Театър в класната стая

62351
Театър в класната стая

От 13 до 16 май в Габрово ще се проведе ПЕТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА СПЕКТАКЛИТЕ ЗА ЕДИН АКТЬОР „BGMOT”.

Държавен куклен театър Стара Загора участва в програмата на фестивала с две продукции : пилотния спектакъл от проекта „Театър в класната стая” – „Войната на Кламм” по Кай Хенсел и копродукцията на ДКТ и „Малко театро” – Будапеща, Унгария – „Зебра” – моноспектакъл на Габриела Хаджикостова.

В края на 2013 година стартира новият проект на Държавен куклен театър – Стара Загора – „ТЕАТЪР В КЛАСНАТА СТАЯ”, който е нашия стратегически инструмент за ускоряване процесите на адаптация на страната ни към културното и цивилизационно пространство на Европа.

Театърът в класната стая не е арт терапия, не е пътуващ театър на турне във физкултурен салон, не е халтура или извънреден час по литература, не е и извънреден час на класния.

Жанрът „училищен театър” се заражда в Германия.Това са камерни пиеси, които се представят в специфичните условия на класната стая и поставят на дневен ред темите „табу” и въпросите от ежедневието, родени в класната стая. В тази среда „декорът” е заобикалящата действителност, която подсилва посланието на представлението. В тези интерактивни спектакли „Зрителите –ученици” са у дома си, реакциите са спонтанни, а резултатите от комуникацията впечатляващи. Ключов момент е присъединяването на психолог към представлението. След спектакъла се открива възможност за дебат по темите на видяното, търсенето на решения на проблемите, повдигнати в спектакъла, а защо не и разговори по теми, които по правило не се обсъждат с родители, преподаватели, класни ръководители.

Нашата амбиция е да обединим усилията на театрали, педагози, психолози и чрез театъра да улесним комуникацията между децата в „проблемна” възраст и възрастните. Нужно е само заедно да повярваме, че по човешки, културно можем да обменяме мнения и заедно да разрешаваме пораждащите се конфликти. Нужно е да изградим доверие и умение за общуване.

Първият спектакъл от проекта „театър в класната стая” е по пиесата на популярния немски автор Кай Хенсел „Войната на Кламм” Преводът на български език е на Габриела Хаджикостова. Постановката и интерпретацията е на унгарският режисьор Ищван Наги.

„Войната на Кламм” се поставя за първи път в България. Спектакълът изследва училищните взаимоотношения на ниво учител-ученик: Драматични събития ще изправят във война учителят Кламм и неговите ученици. Ще се развихрят ли сляпа омраза и отчаяние между тях? Ще се отвори ли пропаст от презрение и отчуждение? Ще има ли победители във войната?

Отговорите търси на сцената актьорът Янчо Иванов в ролята на учителя Кламм.

Проектът „театър в класната стая” е „иновативно културно събитие”:

- по отношение на своя замисъл (реализира се за първи път в България)

30 години Аполония

Това лято най-големият фестивал за българско изкуство - "Аполония", празнува 30 години история. Неговата философия е да представя заб...

- по отношение на художествените практики и форми на изява

- по отношение на предполагаемите реципиенти (способност да се привлекат нови публики);

- по отношение на авторите / изпълнителите (мобилизира потенциала на представители на различни социални групи и различни социални субекти)

- по отношение на местата на реализация на проектите (усвоявят се нови пространства като сцени на действие);

- по отношение на социалните ефекти (социален интегратор и генератор на нови културни и социални ефекти на солидарност и идентичност)

„Човек от земята” - разказ за един сън

На 30 април, сряда от 19:00 ч. на сцената на театър „Възраждане” ще бъде представена премиерата на емблематичната постановк...

Старозагорската публика ще може отново да „влезе” в класната стая и да се срещне с учителя Кламм на 13 май 2014г. от 19 часа на сцената на Държавен куклен театър Стара Загора.

„Училището е принуда. Винаги е било и винаги ще бъде това, а и ученик и учител еднакво дължи точно на тази принуда това, че изобщо съществува. Винаги се надявах, че все някой някога ще осъзнае това, че един красив ден ще получа писмо от мой бивш ученик: господин Кламм, Вие бяхте прав. И знаете ли какво е смешното? Че никога не получих такова писмо, нито едно такова. Все едно....... забравете.”

Кай Хензел печели награда за драматургия за Младежки театър през 2002 година с пиесата си „Войната на господин Кламм”.

Монодрама – историята на странната войната между един учител и един клас.

Един клас съобщава в писмо на преподавателя си по немски г-н Кламм, че го счита за виновен и отговорен за самоубийствотона един от съучениците си през миналата учебна година – годината предшестваща тази на матурата.

Една достъпна комедия - Забавно като патерица

През 2010 г. Университетски театър НБУ стартира кампания „Открий театъра – Вход достъпен за хора с различни възможности&ld...

Обябяват му война чрез съпротива и истинска пасивна резистенция. Кламм се опитва да преподава в приетите нормални училищни граници, но в този клас това вече става невъзможно.

След това и той обявява своята война, но вече срещу цялото училище, срещу всичките си колеги и срещу директора. Надява се тайно, че може да спечели на своя страна учениците си в тази странна война. Но те продължават да отвръщат с мълчание на все по-лудото му поведение.

Сцена по сцена се стопява отговарящото на обществените норми и очаквания поведение на Кламм, който губейки почва под краката си назовава с име и такива табута, които поставят под въпрос основите на училищните конвенции. Своеобразният диалог в пиесата, в който на изреченията на Кламм отговаря мълчанието на учениците, завършва като в гръцките трагедии с провала на главния герой.

Дали изпитваме катарзис или удовлетворение чувайки странното извинение и молба за прошка на Кламм, дали печели признанието ни разтърсващата откровеност на героя, на тези въпроси трябва да си отговорят взаимно останалите в класната стая след представлението ученици и учители. Отговорите – надяваме се – помагат на всички ни да разберем по-добре другата страна. В Унгария пиесата се играе от 2008 година. Тя е първата премиера по немския модел за училищен театър. Това е нова тетрална форма предназначена за тинейджери. Спомага на тази генерация да се изправи очи в очи в собствената си среда - в училищата и в класните стаи - със собсвените си специфични проблеми, с които се среща ден за ден в училищното ежедневие. По игрив, забавленчески начин води до размишления, спомагайки развитието на комуникативност и емпатия у младежите в тази възраст.

„В представлението се събаря стената между зрител и актьор и не само защото актьорът поддържа контакта със зрителите, или че назовава някой от тях с фиктивни имена, или че се ръкува с някого от тях, че се разхожда между чиновете, а защото представя по особен начин тази ежедневна война на някогашни или сегашни или бъдещи педагози, ученици, родители, защото очната ставка е неизбежна.” Ищван Наги , режисьор на „Войната на Кламм” на ДКТ Стара Загора.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Сцена