Концерт с неизпълнявани в България творби от големия немски бароков композитор Георг Филип Телеман (1681 - 1767) е един от акцентите в Европейския музикален фестивал през тази година.
Още: Моноспектакъл за брата на Ружа Игнатова с премиера през юни
Още: Обявиха номинациите за "Аскеер": Ивайло Христов с награда за цялостен принос (ПЪЛЕН СПИСЪК)
Програмата е озаглавена „Непознатият Телеман” и ще бъде представена от ансамбъл Tutti Soli с диригент Виржиния Атанасова на 21 май в столичната зала „България” от 19:30 ч. Специални гости за концерта са изпълнителят на мандолина Алон Сариел от Израел, британският певец Кристофър Холман, както и звездите от държавния музикален театър в София Александър Мутафчийски, Марчо Апостолов, Стефан Петков и Зорница Дамянова. Събитието се организира в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата 2019, със съдействието на Столичната община, Министерството на културата и Израелското посолство в България. "Европейски музикален фестивал", представен от агенция „Кантус Фирмус“, е част от календара на културните събития на Столичната община и на Министерството на културата за 2014 г.
Идеята за концерта „Непознатият Телеман“ е на Виржиния Атанасова, която е сред най-изявените наши изпълнители и специалисти в областта на ренесансовата и барокова музика. Тя е доктор на изкуствознанието и доктор на науките, както и професор по хорово дирижиране в НМА “Проф. Панчо Владигеров”. Носител е на престижната американска награда “Фулбрайт” и е работила в Университета в Уисконсин и висшето музикално училище “Медисън” в САЩ. Изнасяла е лекции в Парижкия университет към Сорбоната, в университетите “Йейл” (Кънектикът) и “Northwestern University” (Еванстън, Чикаго). През последните три години провежда майсторски класове по хорово дирижиране и лекции в областта на ренесансовата музика в “Leopold Mozart – Zentrum”, гр. Аугсбург, Германия.
В програмата на концерта на 21 май ще бъдат представени две инструментални композиции на Георг Филип Телеман: Концерт за мандолина и оркестър във фа диез минор и Сюита за мандолина в ла минор със солист Алон Сариел. Двете творби са създадени от Телеман за други инструменти и ще прозвучат в специални транскрипции за мандолина, направени от Сариел. Той е един от най-динамичните млади израелски музиканти, носител на множество международни награди и отличия. Алон Сариел е само на 27 години, но е концертирал в цяла Европа, САЩ, Близкия и Далечния Изток, и е участвал на фестивалите в Залцбург, Люцерн, Festival de Musique de Menton, Les Musicalles de Bagatelle, Хенделовия фестивал в Гьотинген, изнасял е концерти на престижни сцени като Роял Албърт Хол, Миланската La Scala, Vienna Musikverein, Hamburg Leiszhalle и Кьолнската филхармония. Поетичното чувство за стил и иновативният подход към инструмента са му спечелили признанието на критиката и публиката по целия свят. Сюитата в ла-минор от програмата ще бъде придружена от танцово изпълнение по хореография на Надя Златкова.
Още: Музикалният театър празнува 200 години Йохан Щраус-син с феерия от виенски блясък
Още: Култовите Братя Мангасариян се събират в провокативен спектакъл
Във втората част на концерта сцената на зала „България” ще оживее в постановката и костюмите на комичната едноактна опера „Дон Кихот на сватбата на Камачо”. Това е една от последните опери на Телеман, запазени до наши дни в цялост. Тя е създадена през 1761 г. по романа на Мигел де Сервантес и ще се играе за първи път в България. Сред солистите са изявените български певци (от Държавния музикален и балетен център) Александър Мутафчийски (в ролята на Санчо Панса), Марчо Апостолов (Камачо), а също Зорница Дамянова (Китерия) и гостуващият от Великобритания Кристофър Холман (бас-баритон) в ролята на Дон Кихот. Спектакълът е създаден под режисурата на известният наш оперен диригент Велизар Генчев, който вече има опит като режисьор с други успешни постановки, осъществени с ансамбъл Tutti Soli. В изпълнението участват както музикантите от Tutti Soli, така и студентски хор и оркестър от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Ръководител на хора е Евелина Йорданова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Sofia Summer Fest 2025 започва на 10 юли, вижте програмата
Още: Шоуто SQUIRT идва в България: незабравима еротична феерия от звездите на Лас Вегас
Билети за концерта на 21 май от Европейския музикален фестивал могат да бъдат закупени от касата на „Кантус Фирмус“ във фоайето на зала „България“ и онлайн на www.ticketsbg.com.
В състава на колегиум Tutti Soli влизат от осем до дванадесет видни професионални музиканти – както певци, така и инструменталисти. Ансамбълът е гостувал в много европейски страни, включително в Дания, Финландия, Швеция, Холандия, Германия, Швейцария, Испания, Гърция и Турция. През 25-годишния си творчески път “Tutti Soli” осъществява с фирмата “Балкантон” монографична плоча с произведения от Йоханес Брамс, две аудиокасети и два компактдиска с италианска църковна и светска музика от ранния период на барока (Ал. Гранди, Кл. Монтеверди, Л. Роси и др.). Изпълнения на ансамбъла са излъчвани по радио Швабиш Гмунд, Германия, Радио Ескилстуна, Швеция, Радио Кемпфен, Холандия, Радио София и т. н. Сред известните солисти на Tutti Soli са Людмила Герова, Ирина Харалампиева, Йоанис Кьорцоглу (контратенор, Гърция), Цветана Бандаловска, Пламен Бейков, Снежина Куманова, а сред инструменталистите са имената на Атанас Атанасов, Димитър Данчев, Йосиф Радионов, Николай Гагов, Ели Казакова, Росен Идеалов, Джефри Дийн и Явор Желев. В изпълненията на ансамбъла участват и балетисти от прочутата трупа „Арабеск”.
Диригент на колегиума е професор д-р Виржиния Атанасова, доктор на изкуствознанието в областта на ренесансовата и бароковата музика, професор по хорово дирижиране в НМА “Проф. Панчо Владигеров”, София и асоцииран професор в Американския университет за изящни изкуства в Солун (Гърция) до 2007 г., а през последните години (2012, 2013 и 2014г.) в „Леополд Моцарт Центрум, Аугсбург, Германия.
Още: Радина Кърджилова и Деян Донков отново заедно (СНИМКИ)
През последните няколко години ансамбъл Tutti Soli изнася няколко спектакъла с музика на Клаудио Монтеверди под режисурата на известния италиански оперен режисьор Кармело Аниело (Universite Paris 8). Ансамбълът участва с тези изяви във фестивалите „Софийски музикални седмици”, „Салон на изкуствата” и „Европейски музикален фестивал, Резиденц Фестшпиле в Дармщтадт, и др..
Кариерата на израелският музикант Алон Сариел се развива в две посоки – на инструменталист и диригент. Той е носител на награди и отличия от конкурсите „Авив“, „Бен Хаим“, „Блох“, Calace, Европейски награди за мандолина, конкурс Haverhill Sinfonia Soloists и др. Работил е с артисти като Даниел Баренбойм, Ема Къркби, Жан Кристоф Спинози и Маркус Щокхаузен и е дирижирал ансамбли като Кралския шотландски национален оркестър, Мюнхенския камерен оркестър, Trondheimsolistene и Израелския камерен оркестър.
Поетичното чувство за стил на Алон Сариел и иновативният му подход към инструмента, са му спечелили признанието на критиката и публиката по целия свят. Той е обиколил цяла Европа, САЩ, Близкия и Далечния Изток, и е участвал на фестивалите в Залцбург, Люцерн, Festival de Musique de Menton, Les Musicalles de Bagatelle, Хенделовия фестивал в Гьотинген и е изнасял концерти на престижните сцени като Роял Албърт Хол, Миланската La Scala, Vienna Musikverein, Hamburg Leiszhalle и Кьолнската филхармония. Концертният му график за 2014 г. включва изяви в Германия, Англия, Холандия, Испания, Швеция, Финландия, България, Крит и Израел.
Както изпълнител на два инструмента – мандолина и лютня, Алон Сариел разделя времето си между съвременната музика, която той определя като своя първостепенна задача (до момента е осъществил над 20 премиери на творби, посветени на него), и огромната си страст към старинната музика и практиката за исторически достоверно изпълнение. Той е изнасял лекции и майсторски класове в Израел, САЩ и Европа, в институти като Trinity College of Music (Лондон), Lilla Akademien (Стокхолм) и Cambridge Performance Master Classes.
След като се дипломира в Консерваторията Beer Sheva и Академията за музикално и танцово изкуство в Ерусалим, Алон Сариел специализира в Кралската консерватория в Брюксел и Висшето училище за музика, театър и медии в Хановер. По време на следването си в Хановер, Сариел е музикален директор на ансамбъл Camerata Medica и Младежкия симфоничен оркестър на Гьотинген и паралелно с това, основава Hannover International Ensemble, оценен положително от критиката на дебютното концертно турне на ансамбъла до Côte d' Azur през 2012 година.
Алон Сариел е записал няколко албума за различни компании, като участва в премиерния запис на Sonata a tre (за мандолина, китара и арфа) от Бен Хаим и албум с концерти от Вивалди с ансамбъл Barrocade. Те са последвани от още два албума: "Sources" - съвместен албум с Якоб Реувен, мандолина и "An Englishman in New York" - съвместен албум с Джо Брент, лютня, в който са събрани нови интерпретации на музика за лютня от Джон Дауланд, по повод 450-ата годишнина на композитора. Изпълненията на Алон Сариел са излъчвани по Arte , BBC4 , Bayerischer Rundfunk , P2 Klassiskt, Kol - Hamusica, WQXR, WNYC, и се предават от Naxos Online.