Над 600 учители от различни краища на България преминаха през специализирани обучения за развитие на критично мислене и креативност в дигитален контекст – част от Академия за развитие на дигитални умения в ерата на изкуствения интелект. Програмата се организира за втора поредна година от Prepodavame.bg и Yettel, и е свободно достъпна за всички желаещи преподаватели от цялата страна.
Според участвалите, критичното мислене е ключово в днешния технологично напреднал свят, а дигиталните технологии предлагат отлична среда за развиването му. „Включих се силно мотивирана от желанието да направя процеса си на преподаване по-пълноценен и ефективен за моите ученици, като развивам у тях умения за анализ и самостоятелно мислене”, разказва Елена Пантерова-Попова, преподавател от ОУ „Св. Константин Кирил Философ” - Перник.
Обученията срещнаха голям интерес, особено заради практическите идеи как да се насърчава ученическата активност. „Превръщането на дидактическите задачи в мисия за децата е работещ съвременен подход“, коментира Даниела Попова, преподавател от Пловдив.
Образователните активности в подкрепа на преподавателите са част от по-широка дългосрочна инициатива за подкрепа на учителите в развиването на дигиталната грамотност у учениците. В рамките на програмата, на учителите се предоставят допълнителни ресурси, свързани с новите технологии и изкуствения интелект. Чрез поредица от лекции, уебинари и видеа, участниците развиват способностите си да разбират, анализират и използват дигитална информация и усвояват работа с нови инструменти и платформи, като прилагат наученото в процеса на преподаване и го предават на своите ученици.
„Дигиталната грамотност днес не се изчерпва с умението да ползваме технологии – тя включва способността да мислим критично, да създаваме съдържание и да се ориентираме в сложен информационен свят. Това са умения, които определят дали децата ни ще бъдат успешни и отговорни дигитални граждани“, акцентира Юлия Мишкова от екипа на образователната платформа Prepodavame.bg.
Инициативата е част от програмата за дигитално приобщаване на Yettel, а партньорството с prepodavame.bg се реализира за трета поредна година. Като част от своята стратегия за устойчиво развитие телекомът си поставя за цел ежегодно да помага на 10 хил. души да подобрят своите цифрови познания и умения. В първото издание през 2024 г. бяха обучени над 4300 учители, които получиха практически насоки за използването на инструменти като ChatGPT, Gemini, Copilot и BgGPT.
Обученията в рамките на Академията продължават през есента, когато се очаква да бъдат представени първите по рода си инструменти за самооценка на дигитални умения за ученици и учители, в контекста на Европейската рамка за дигитална грамотност.