Мобилно приложение, предупреждаващо, ако контактуваме със заразени с коронавирус, изобрети екип, ръководен от живеещия в Австрия българин Михаил Ковачев, съобщи БНР. „Базирано на Bluetooth , GPS и други технологии, то показва колко далеч се намирам от вас“, споделя в интервю изобретателят.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
"Ако говорим от 2 метра разстояние, телефоните индикират това и проследяват колко време сме в контакт. Базирайки се на тези данни, може да се изчисли какъв е шансът аз да заразя вас. Ако на следващия ден се окаже, че наистина съм болен и съм имал възможност да разболявам хора преди това, тази информация се изпраща на вашия телефон. Цялата обаче остава напълно анонимна и няма възможност да се разбере дали аз съм човекът, който се е разболял, кой съм всъщност и къде съм се движил. Всички данни остават локално на телефона и чак когато се разболея, има възможност информацията да се сподели анонимно с други телефони“, поясни още Михаил Ковачев.
Той и екипът му били вдъхновени от подобни азиатски приложения и решили да създадат подобно, но съвместимо с европейските изисквания.
Приложението вече е одобрено от властите в Грузия и успешно работи там. На базата на засечените симптоми, потребителят получава автоматично съобщение от правителството, в което трябва да потвърди, че е заразен, съобщи още БНР.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Михаил Ковачев сега се надява новата разработка на екипа му да бъде одобрена и от българското правителство и да допълни вече създаденото от друг екип приложение, анонсирано наскоро от Оперативния щаб за борба с коронавируса. Все още обаче, нашият сънародник очаква отговор, предаде БНР.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
Създателите на приложението са помислили и за онези потребители, които нямат смартфон – както поясни Михаил Ковачев, вече има и ключодържатели и чип карти, с които може и без телефон да се използва приложението. „Първоначално те трябва да бъдат сканирани с телефон, но след това заработват сами и събират информацията в себе си“, разказа той.
„NOVID 20“ не е първата мобилна апликация, създадена от българина Михаил Ковачев - едва 18-годишен, той създава своеобразна социална мрежа за университети и успял да убеди инвеститори, които осигуряват необходимото финансиране, за да я реализира. „Чрез социалната мрежа, университетите дават възможност на студентите да се запознават помежду си. Всичко се базира на интересите и информацията, която хората дадат за себе си и така всеки лесно може да открие пасващата му група, с която да общува, когато отиде на място“ , споделя Ковачев в интервюто си.