Изпълнителният директор на Alphabet, която притежава гиганта Google, призова за режим на регулации на изкуствения интелект, пише Би Би Си.
Още: Вземете Huawei Watch 5 с до 300 лв. отстъпка от А1 и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
В статия, написана за Financial Times Сундар Пичай обяснява, че въвеждането на регулации на изкуствения интелект е "прекалено важно, за да не бъде направено", като допълва, че подходът трябва да е внимателен.
Според Пичай, за отделни сфери като самоуправляващите се автомобили и медицинското оборудване ще трябва да се изработят специални правила.
Миналата седмица Европейската комисия разкри, че обмисля 5-годишна забрана на технологиите за лицево разпознаване.
Още: Премиум план от Yettel в комплект с топ смартфони на цена от 99 лв. на месец
Още: Лятна селекция 5G смартфони с 0% лихва на лизинг от А1
Пичай казва, че изкуственият интелект безспорно предоставя много възможности, но крие и много опасности, като злоупотребата с него - например изработването на т. нар. "дийпфейкове" (deepfakes) - компютърно генериран видеоклипове, често с извести личности, които са направени така, че да изглеждат достоверни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Решенията за киберсигурност стават достъпни за малкия и средния бизнес
Мария Аксенте, отговорник за изкуствения интелект в конгломерата "Прайсуотърхаус Купър", казва, че регулации наистина са необходими.
"Големият въпрос е как да бъде направено, без да убие иновациите в сектора. Как да бъде намерен баланса между предимствата, които ни дава изкуствения интелект и рисковете, които носи, особено с все по-голямото му навлизане в живота ни", заяви Аксенте.
Google формира свой борд за етика, който трябваше да разсъждава по теми като тази, но го закри само две седмици по-късно поради противоречия кой трябва да участва в него.
Още: Нова лятна оферта от А1 - Apple Watch с 0% лихва и Extra SIM без такса за първите 6 месеца