Американският щат Калифорния разследва интернет гиганта Facebook от година и половина, предаде БГНЕС, позовавайки се на Reuters.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
От документите по делото става ясно, че Калифорния обвинява Facebook във възпрепятстване на правосъдието, като компанията отказвала да сътрудничи на проверка за търговските ѝ практики. От Facebook не коментираха новината.
Проверката е поредната лоша новина за компанията на Марк Зукърбърг, срещу която вървят дела и проверки в 47 американски щата. Ню Йорк и Небраска са сред тези, които обвиняват Facebook и други интернет гиганти в монополни практики, излагане на риск личните данни на потребителите и умишлено повишаване на цените на рекламата.
Разследването в Калифорния започнало през 2018 г., след скандала "Cambridge Analytica", но се разширило и прераснало в проверка дали Facebook не нарушава законите на щата, като подвежда потребителите и не спазва собствените си правила за достъп на външни компании до данните на гражданите.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Миналата година стана ясно, че Facebook неправомерно е предоставил данни, принадлежащи на 87 милиона техни потребители, на британската компания за анализи на данни Cambridge Analytica. Сред клиентите на тази фирма беше и предизборната кампания на Доналд Тръмп.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
"Ако Facebook бяха отговорили на законното ни искане да получим информация какво са предоставили на трети страни, сега нямаше да обявяваме това разследване и да водим този разговор", каза главния прокурор на Калифорния Ксейвиър Бесера на репортери.
Документите по делото представят Facebook като компания, която позволява на разработчиците на интернет приложения да имат достъп до данните на потребители, които не би трябвало да се споделят.
Какво беше началото на скандала "Cambridge Analytica" - припомнете си в този материал!
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално