Американската технологична компания Apple официално беше детронирана от лидерското си място като компанията с най-висока пазарна капитализация в света, пише CNN.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Технологичният гигант беше заместен от Microsoft, чиято пазарна оценка в петък вечерта достигна 851 мрлд. долара.
За момента и двете технологични дружества остават под пазарна капитализация от 1 трлн. долара, но по-рано тази година Apple и Amazon преминаха и този праг.
Всъщност първоначално Apple измести Microsoft от лидерското ѝ място през 2010 г., когато потребителският ѝ хардуерен бизнес започна да процъфтява за сметка на моменти на спадове при Microsoft. Изглежда сега компанията си връща славата, ориентирайки се обаче предимно към корпоративните клиенти.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Под ръководството на главния си изпълнителен директор Сатя Надела Microsoft е направила дългогодишни залози на облачните изчисления, което я поставя като един от двата доминиращи играчи в сектора заедно с Amazon на Джеф Безоз.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
Междувременно Apple се бори със значително намаленото търсене на iPhone-ите си на фона на нарастващи заплахи от американския президент Доналд Тръмп за увеличение на митата върху китайския внос и облагане на още по-широк спектър от продукти.
И докато технологични компании като Google и Facebook се борят с нарастващите регулаторни изисквания за съхранението на личните данни, както и са чест обект на разследване за антитръстови практики, то изглежда пред Microsoft подобни предизвикателства няма.
“Няма регулаторни въпроси за уреждане с Microsft. Компанията просто си върши работата”, посочва Брат Ребек, анализатор в Stifel.
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално