Интернет потребителите трябва да поискат разрешение от фотографите, преди да публикуват техните изображения, дори ако снимките вече са свободно достъпни онлайн другаде, това постанови Европейският съд.
Още: Вземете Huawei Watch 5 с до 300 лв. отстъпка от А1 и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
"Публикуването в уебсайт на фотография, която е свободно достъпна в друг уебсайт след получено съгласие от автора, изисква ново разрешение от този автор", гласи решението на Европейския съд.
Съдът е бил помолен да вземе решение по дело в Германия, в което ученик от средно училище е изтеглил и използвал снимка, която е била свободно достъпна в уебсайт за пътуване относно училищен проект. Снимката е публикувана по-късно в уебсайта на училището.
Фотографът, който е направил снимката, твърди, че използването на снимката му от училището е нарушение на авторските права, защото той е дал разрешение за използването ѝ само на сайта за пътуване и претендира за обезщетение в размер на 400 евро.
Още: Премиум план от Yettel в комплект с топ смартфони на цена от 99 лв. на месец
Още: Лятна селекция 5G смартфони с 0% лихва на лизинг от А1
Европейският съд се произнесе в полза на фотографа, като заяви, че съгласно директивата на ЕС за авторското право училището трябва да получи одобрението му, преди да препубликува снимката. Съдът постанови, че според тази директива всяко ползване на произведение от трета страна без предварително съгласие за съответното трябва да се счита за нарушение на авторските права върху тази творба.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Решенията за киберсигурност стават достъпни за малкия и средния бизнес
Съдът също така заяви, че "не е от такава важност" дали притежателят на авторските права е ограничил "начините, по които снимката може да бъде използвана от интернет потребителите".