Скоростното поскъпване на биткойна привлече погледа на Русия

5833
Скоростното поскъпване на биткойна привлече погледа на Русия
Снимка: iStock/Guliver

Стойността на криптовалутата биткойн нарасна с над 23% и за пръв път в историята на търговете премина прага от 18 хиляди долара, сочат данните от търговете на електронната борса Coinmarketcap, предаде ТАСС. Само за последното денонощие промяната е 4000 долара, уточнява БГНЕС.

Концепцията на системата на биткойн е публикувана през ноември 2008 година от автора (възможно е да е колективен автор) Сатоси Накамото, но взривна популярност биткойнът получи едва през последните години и месеци. Емисията на биткойни е ограничена по естествен начин и в момента по-голямата част от виртуалната валута вече е "добита".

САЩ: Биткойнът е заплаха за финансовата стабилност

Главен служител на банковия надзор във Федералния резерв заяви, че криптовалутите като биткойна биха могли да представляват заплаха з...

Именно големият ресурс, който трябва за "произвеждането" на биткойна, вече изкарва на дневен ред предложения как да се увеличи обема на криптовалутата. Според председателя на управителния съвет на Внешэкономбанк Сергей Горков Сибир е "уникален регион на Русия, сякаш създаден за IT хъбове.Такива реки като Об, Енисей и Лена дават колосални възможности за достъп до евтина електроенергия. Студения климат дава възможност да се намалят рпазходите за охлаждане на сървърите". Банкерът смята, че излишъкът от енергия в Сибир може да се насочи към "производство" на криптовалута.

Технологията за разпределение по сметки (distributed ledger technology - DLT) или блокчейн е в основата на виртуалната валута. Сравнително малък кръг от хора с мощни компютри или мрежи са свързани специално за производството (майнинг - копаенето) на биткойн. Според данните на Digiconomist’s Bitcoin Energy Consumption Index към 20 ноември за производство на биткоини са отишли 29.05 тераватчаса електроенергия. За сравнение, в доклада за АЕЦ "Белене" на БАН се посочва, че до 2035 година България ще има нужда от 1600 мегавата нови мощности. А годишното производство на АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и водните централи на НЕК т.е. държавните производители на ток е 19 тераватчаса!

От началото на годината в тази зона от всички страни са използвали повече електричество от 159 отделни страни, включително и по-големи, като Ирландия и Нигерия. Само през последния месец използваната електроенергия за тази цел е скочила с 30%.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ТЕХНОЛОГИИ:

11 дни великденски изненади в мобилното приложение на Yettel

Новата Motorola Edge 50 Pro идва в комплект с домашна камера за видеонаблюдение Aqara Camera E1 онлайн или в магазините на А1

Кой е най-важният аспект при избора на смартфон

Проф. Силвия Илиева е сред Топ 100 най-влиятелни ИТ личности в България

Приложение за хранителни режими и „говореща“ количка спечелиха наградите на Yettel на TUES Fest 2024

Истински флагман: Представяне на Honor Magic6 Pro

Yettel предлага супертънките HUAWEI nova 12s и nova 12 SE в комплект с FreeBuds SE 2

Изкуственият интелект на война: Експерименталният проект на САЩ със смесени резултати в Украйна

За първи път в Европа А1 демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

Академия за дигитални умения помага на учителите да внедряват изкуствения интелект в учебния процес

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Технологии