Извършителите на най-много скиминг атаки през 2013 г. са били от България, следвана от Армения, Румъния, Бразилия и САЩ, показва доклад на американския мобилен оператор Verizon, цитиран от агенция Bloomberg. В доклада са описани 130 случая.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
За целите на изследването си компанията проучила данни от 95 страни и установила, че извършителите на скиминг атаки – кражба на информация от дебитни и кредитни карти чрез подправяне на клавиатурата на банкоматите и четците на кредитни карти по бензиностанциите, днес използват безжична технология, за да извършват измамите по-лесно.
Докато кибер измамниците крадат голямо количество информация, седейки си удобно у дома, скимирането изисква много физически усилия на място, посочват експертите от Verizon. Например, крадците трябва да посетят нарочения банкомат и да инсталират фалшива клавиатура, която подмамва потребителите да предоставят информация от банковата си карта. След това те трябва да вземат информацията. Това обикновено става, като се върнат на местопрестъплението, за да демонтират фалшивата клавиатура, която са поставили върху банкомата. Всичко това трябва да стане без да се привлича вниманието на служителите на банката, потребителите и минувачите.
Но сега хакерите променят методите си, като използват интернет връзки, за да изпращат информация до себе си чрез имейли и текстови съобщения. Целта са PIN кодове, както и сървърите на компании, поддържащи банкомати. А информацията може да бъде пренесена на стотици километри, предупреждава Брайън Сартин, директор на екипа, който разследвал злоупотребата с данни за доклада на Verizon.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Един от големите скандали, които се получиха заради възможността да се крадат данни, е откритата задна вратичка в софтуера OpenSSL. Там беше открита задна вратичка, а се оказа, че версии на OpenSSL използват световноизвестни компании.