Българи с призив към Радев и Петков за бързи действия към украинските бежанци

28 февруари 2022, 06:52 часа 3607 прочитания

Членовете на "Клуб Алем" изпратиха отворено писмо до президента Румен Радев и премиера Кирил Петков, свързано с първоначално обявения от правителството план за предоставяне на убежище на 4000 бежанци от Украйна, който, според тях не изглежда нито реалистичен, нито отговарящ на българските национални интереси.

Още: Ще се третират почти като шофьори: Не всеки ще може да кара тротинетка

Още: Психиатричната болница "Св. Иван Рилски" е оборудвана с пожароизвестителна система и спални комплекти от негорим текстил

"С оглед на развитието на военните действия в Украйна, съчетани с политическата и икономическата нестабилност, която ще я последва, съвсем лигично би било да очакваме, че броят на украинските бежанци в България ще бъде много по-голям от планирания от правителството", се казва в писмото.

"България, като част от Европейския съюз и суверенна държава, има моралното право и задължение да подпомогне всеки украински гражданин от български произход. Едно подобно действие би било не само хуманно, но и напълно съвместимо с българските национални интереси", смятат от "Клуб Алем.

Те апелират да се предприемете три спешни мерки:

Още: Микеле Санторелли, който подпомага млади хора в неравностойно положение, ще получи орден "Св. св. Кирил и Методий"

Още: Менторските програми – все по-успешен инструмент за развитие на служители

1. Създаване на електронен портал, който да координира нуждите и действията на всички бежанци в страната, бъдещи бежанци от Украйна, компетентните държавни органи, дарители, благотворителни организации, работодатели, хора, предоставящи достъп до жилище, и частни фирми, желаещи да помогнат.  

2. Предоставяне на бърз и лесен достъп до българско гражданство на всички украински бежанци в страната, както и на всички украински граждани от български произход, желаещи да се заселят в България след края на военните действия. Докато това стане реалност, да им се предостави европейска синя карта или друг статут, даващ достъп до пазара на труда в България.

3. Създаване на работна група от държавни органи, граждански организации и експерти за изработване на държавна програма, чрез която в ускорен срок да се признават дипломите и квалификациите на украинските имигранти, като им се предоставят преференциални условия за включване в НЗОК, достъп до държавните ВУЗ-ове и държавните и общинските жилищни и поземлени фондове.

Членовете на "Клуб Алем" са български граждани, живеещи в страната и извън нея, както и граждани на други държави с българско самосъзнание.

Още: Държавата отделя средства, за да защити сънародниците ни в чужбина от фалшиви новини

Още: Пожар в Пирин: Рядка иглолистна гора е в пламъци (СНИМКИ)

Всичко по темата с войната в Украйна - следете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес