Дойче веле: България изчезва

03 май 2012, 11:24 часа • 38725 | прочитания

През 2050 година българите ще са не повече от 5 милиона, а през 2134-та ще е изчезнал и последният българин - зловещ сценарий, който обаче, уви, е съвсем реален. Българската нация се топи със застрашителни темпове, пише в свой анализ за ситуацията в страната ни Дойче веле.

Още: Жълт код за слани в 11 области

Още: Кой има имен ден днес, 14 май 2025 г. Честито!

Немската медия акцентира върху два основни фактора, които поставят под въпрос оцеляването на българската нация. Според Дойче веле това са отрицателният естествен прираст и масовата емиграция.

По дял на населението на възраст над 65 години България е сред най-силно застарелите страни-членки на Европейския съюз - редом с Италия, Германия и Гърция, допълва изданието. Германия и България си приличат и по дела на децата до 15 години, който и в двете държави е едва 14%.

"Заради високия дял на ромското си население Сливенска област е единственият български регион, който може да се мери с най-младата държава в ЕС - Ирландия. Застрашително застаряват Северозападна България, Краището и Странджа, където делът на пенсионерите отдавна е надхвърлил една четвърт, а в отделни общини представлява дори над 60 процента от населението. И още една тревожна цифра: съотношението между българите, излизащи в пенсия, и младите хора, които ги заместват, е 100 на 68. А това означава непреодолими проблеми за пенсионната система", посочва медията.

Още: Градският транспорт в София не работи: Протест спря движението

Още: Прогноза за времето - 14 май 2025 г. (сряда)

Дойче веле посочва още, че след известно колебание през последните 10 години раждаемостта в България отново бележи спад.

"Понастоящем тя е на равнището на най-малобройното българско поколение, което се роди през „Виденовата” 1997 година. Една българска майка ражда средно 1.5 деца - при минимум 2.1 деца, необходими за възпроизвеждането на нацията. В Европейския съюз по-ниска раждаемост имат само Унгария, Латвия и Германия. Близо 60 на сто от българчетата се раждат в т. нар. съжителства - бракът явно вече не е на мода. Измежду поне 120 стратегии, приети от българските правителства през последните 20 години, има - естествено - и демографска стратегия. Но подобно на повечето останали стратегии и тя си остава единствено „книжен тигър” - нито допринася за стимулиране на раждаемостта, нито насърчава майчинството. Към това трябва да прибавим и потресаващата статистика за захвърляните новородени, както и позорният „износ” на бебета в чужбина", пише Дойче веле.

Още: Най-важните новини за деня: 13 май 2025 г.

Още: Никол Станкулова попари всички с тази прогноза

Изданието информира и за поредния черен рекорд с детската смъртност.

"Само Румъния е по-зле от България по този показател. Най-високите равнища на детска смъртност се наблюдават в районите на ромските гета. В Сливенска област, например, детската смъртност е осем пъти по-висока, отколкото във Финландия - страната, която в световен мащаб се справя най-добре с този проблем. Високото равнище на смъртността при мъжете до 65-годишна възраст е поредният черен български рекорд. Високата честота на инсултите и инфарктите, алкохолизмът, тютюнопушенето и липсата на профилактика - все фактори, които скъсяват значително живота на българските мъже", акцентира медията.

В своя анализ Дойче веле стига и по-далеч, като казва "Сбогом, България", аргументирайки се с факта, че броят на тези, които напускат България, е два пъти по-голям от броя на заселващите се в страната, според изводите от демографските наблюдения през 2011 година. Продължава свръхконцентрацията на населението в четирите най-големи града на страната, където понастоящем живеят една трета от всички българи. В същото време селските райони се обезлюдяват.

Още: Какво не казва Докладът за състоянието на отбраната и въоръжените сили (ВИДЕО)

Още: Колко още ще търпим? Инфлуенсърка подкрепя насилието НАД жени

Всички изброени дотук факти, са крайно тревожни и показват, че България повече от всякога се нуждае от смислена демографска политика. Без запазването и развитието на човешкия капитал модернизацията на страната се превръща в „кауза пердута”, завършва анализа на Дойче веле.

Редактор: Иво Георгиев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес