Спират се всички доставки на снаряжение, което може да се използва срещу демонстранти в Египет. Това стана ясно след днешната среща на европейските външни министри относно ситуацията в Египет.
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май
Финансовата помощ за арабската държава от страна на ЕС обаче остава. България беше една от страните, които не подкрепяше спиране на финансовата помощ за Египет.
Повечето пари, които ЕС отпуска на Египет, са за инфраструктурни проекти – например 16 млн. евро за канализация в страната, информира БНТ. По-голямо е перото за военния сектор – около 162 млн. долара, но това е осем пъти по-малко, отколкото дава САЩ – 1,3 млрд. долара.
Иначе Върховният представител на Европейския съюз Катрин Аштън предложи да отиде лично в Египет и да посредничи в преговорите между управляващите и опозицията, ако това ще спре насилието. През последната седмица при сблъсъци в страната загинаха повече от 900 души.
Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства
Срещата за Египет беше забавена заради днешната бомбардировка в Сирия. Там бяха убити 1188 души – мъже, жени и деца. Твърди се, че това е станало с химически оръжия. Сирия е една от държавите, които не са подписали конвенцията за неизползване на химически оръжия. Има подозрения, че режимът на Башар Асад разполага със зарин и иприт. Затова и ще има проверка от страна на ООН дали се използват такива оръжия. Официалният режим в Дамаск казва, че това е лъжа, докато Великобритания, Франция и Арабската лига настояха за проверката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само в този град ще вали през уикенда. Времето утре - 3 май 2025 г.
Още: Още трима от пострадалите в Кочани са изписани от “Пирогов“