Сайтът Mediapool стартира кампания срещу фалшивите новини в интернет. Посланието на инициативата е "Ти си това, което четеш".
Още: Законно ли е да ви взимат 800 лева за 12 км пътна помощ? Проверката приключи
Още: Граната в реката: Унищожиха невзривен боеприпас
"Съвсем целенасочено всички елементи и материали на инициативата са изготвени в стила на фалшивите новини, за да покажат нагледно механизмите им на привличане на внимание, начина им на създаване и подвеждащото им влияние върху ежедневните мнения и избори на хората", пишат създателите.
Най-интересният елемент на кампанията е Генераторът на фалшиви новини, с който всеки може да създаде фалшива новина за свой Facebook приятел и да я разпространи в социалната мрежа. Употребата му показва колко лесно и бързо може да бъде наклеветен един човек. Всичко, което е нужно, е негова снимка и въображение за написване на скандално заглавие.
Другата полезна функция на генератора е, поне за ден или два, създадените с него новини да залеят Facebook и да изместят истинските фалшиви новини. Затова призивът му е "Напиши фалшива новина за приятел, заглуши фалшива новина от интернет".
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Платформата на кампанията е онлайн вестникът Жълт байрак - фалшив вестник, срещу фалшиви новини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май
Читателите попадат на него по традиционния начин - подведени от сензационна новина. В единия случай новините са за самите тях, дошли от генератора, а в другия - шокиращи разкрития за видни личности от българското Възраждане. Заглавията им не звучат достоверно, но пък привличат вниманието. Предизвикват любопитни кликове за продължението на историята. В днешните времена на възход на псевдопатриотизма с неговите речи, страсти и клетви читателите трябва да се замислят какво щеше да е мнението ни за онези времена и герои, ако възрожденските медии бяха жълти, ако фабрикуваха фалшиви новини, поръчани от храненик на тогавашната власт и омаскаряваха дейците за свобода и правда.