Парадокс: Избирателите в Кърджалийско се увеличиха с 80% преди вота

3852
Парадокс: Избирателите в Кърджалийско се увеличиха с 80% преди вота
Снимка: Община Пловдив

Със 120 хиляди души набъбнаха избирателните списъци в Кърджалийска област между европейските и парламентарните избори. Това означава около 80% повече избиратели за региона, в който по списък сега трябва да гласуват 269 хиляди души, съобщава БТВ.

Този "феномен“ се наблюдава на всички парламентарни избори, когато правилото за уседналост не важи. Така в избирателните списъци попадат всички хора с постоянен адрес в съответното населено място, въпреки че те реално живеят другаде, най-често в чужбина.

ЦИК: Всички, подали заявление за подвижна секция, ще бъдат обслужени

"Проблем има и той е донякъде неизбежен. Имаме различни по размер райони. Някои имат по 16 кандидати, а други 4. В чужбина няма и канди...

Кърджали е една от общините, където този феномен – на пълни списъци и празни села е най- очебиен. 648 гласоподаватели са обединени в списък от 4 села около Бойно. Тези села обаче отдавна са се превърнали в махали, а в тях общо не живеят повече от общо 100 души. Кокошане е едно от селата, в които на хартия има над 150 избиратели, но реално живеят малцина, разказва ни Бахтиер Мустафа. „В това село някъде към 20 човека сме вече. Десетина къщи, по двама човека и то само възрастните“, споделя Бахтиер. Съседът му Джевджет Али разказва, че почти цялото село се изнесло преди години в Турция. Но за избори се връщали. Чака ги и сега. И ако в Кокошане, поне има къщи, в които някой да се върне, в съседното село, в което по списък са над 100 избиратели, са останали само порутени постройки. В село Яребица по списък има избиратели. На практика обаче е пусто.

Според Районната избирателна комисия, проблем с присъствието на хора в списъците, които реално не живеят в селата, няма. „Реално живеещи може и да няма такъв брой, но по адресна регистрация, постоянен адрес – абсолютно. И затова са вкарани в избирателните списъци. Не виждам никаква драма“, казва Пламен Захариев, председател на РИК- Кърджали. Бахтиер Мустафа обаче помни друго. „Ей по–предишните избори, тогава като гледах списъка, имаше мъртви, имаше, там другите имаше. Сега не съм гледал списъка още“, казва жителят на Кокошане. По закон предварителните избирателни списъци се изготвят от областните администрации. Следва проверка от общините. Ден преди вота, заедно с всички изборни материали СИК-овете получават и окончателния списък с гласоподаватели. След приключване на изборния процес, РИК предава списъците с гласувалите на териториалните звена по ГРАО. Те проверяват дали има лица, които са гласували два пъти - нарушение, за което се носи наказателна отговорност.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Градската природа във фокуса на арт конкурс

Българските деца са първи в Европа по консумация на алкохол, цигари и канабис

Д-р Евлоги Станчев: Все още не сме готови да погледнем трезво на отношенията ни с Русия (ВИДЕО)

Kaufland срещу разхищението на храна: Намаленията на компанията спестяват над 11 млн. кг хранителни отпадъци

С колко са се увеличили местата в детските ясли у нас?

Времето утре - 26 април 2024 г.

ВАС върна за ново разглеждане отказът за бежански статут на арабски дисидент

България е с вторите най-ниски цени на битовия ток в ЕС

От Метеобалканс предупреждават: Идват бури с гръмотевици и градушки

По-високи заплати след отпуск за бременност, по-високи и след отпуск за "увреждане" - има ли как? ВАС реши

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com