Компанията Тепко, която продължава да отстранява щетите от аварията на японската АЕЦ във Фукушима, съобщи в сряда, че нивото на радиоактивния цезий в пробите от кладенците, разположени между повредените реактори и океана, се покачило драстично, предаде БГНЕС.
Още: Прогноза за времето - 5 юли 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 4 юли 2025 г.
Във вторник бе съобщено за 90-кратно увеличение на радиоактивността за три дни, но положението се е влошило още. Според пробите, взети на 9 юли, подпочвените води на около 25 метра от океана съдържат цезий-134 11 000 бекерела на литър /9 000 предния ден/ и 22 000 бекерела цезий-137 /18 000 преди това/.
"Ние все още не сме в състояние да кажем дали замърсената вода се влива в океана или не", съобщиха от Тепко.
Компанията не знае причините за феноменалното увеличаване на радиоактивността на подпочвените води.
Още: Иновация: Закачат допълнителен вагон към влакове до морето, за да местят пътниците при повреда
Въпреки това, Teпко обещава да засили контрола и да вземе мерки за предотвратяване на по-нататъшното замърсяване на тази част от тихоокеанското крайбрежие на Япония.
На 5 юли Тепко откри на едно и също място много по-високо ниво на другите радиоактивни елементи, а именно стронций-90, както и други елементи, излъчващи бета лъчи - 900 000 бекерела на литър. На 9 юли на нивото на тези вещества бе същото - 900 000 бекерела на литър или няколко хиляди пъти над допустимата граница за морска вода.
Още: За пример: Огнеборец спря пожар, причинен от хвърлена цигара край Сопот (ВИДЕО)
Още: Важна промяна при билетите за "Двореца" в Балчик: Държавата се намесва
Според тогавашните обяснения на Тепко това е заради вземане на проби от мястото, където се разля голямо количество замърсена вода месец след атомната катастрофа през април 2011 година. Това обяснение не може да се приложи за внезапното увеличаване на цезия.
АЕЦ "Фукушима" беше опустошена от земетресение и цунами на 11 март 2011 г. Горивото, останало без охлаждане, се разтопи в три от шестте реактора на централата, което предизвика присъствието на много радиоактивни елементи в околната среда.