С евросредства реставрират крепостта "Сексагинта Приста"

20 юни 2012, 11:20 часа 20645 прочитания 0 коментара

Римската крепост "Сексагинта Приста" ще бъде възстановена с европейски средства. Вчера директорът на Регионалния исторически музей в Русе Николай Ненов, Деяна Заркова, ръководител на проекта, и арх. Боряна Хараланова, проектант, представиха проекта „Възстановяване и социализация на крепостта, предаде КРОСС.  

Още: Най-важните новини за деня: 20 септември 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 21 септември (неделя)

Проектът е на стойност 1 293 601.92 лв. и се финансира от Европейския съюз по ОП „Регионално развитие”. Бенефициент е Министерството на културата.

Предвижда се основно ремонтиране и адаптиране на двете сгради на територията на културната ценност. За обезпечаване на достъпа до „Сексагинта Приста” ще бъде изградена и осветена рампа, разположена над археологическите останки. Ще бъде изградено и оформено художествено осветление. За целите на атракцията ще бъде изградена и база за експериментална археология.

Изграждането на база за експериментална археология и експонирането на характерните за крепостта елементи ще създаде възможности както за реализацията на ученически и студентски практики, така и за увеличаване потенциала на туристическата атракция.

Още: Добри са условията за туризъм в ниските части на планините

Още: Доц. Ангел Кунчев: Където има режим, удвояваме контрола на водата

Проектът е насочен към осигуряването на равни възможности за достъп до културни продукти и услуги, които ще бъдат предлагани на всички жители и туристи, без значение от техните физически възможности, етническа или социална принадлежност. Проектът ще създаде условията за участие на граждани в неравностойно положение в културни дейности и ще осигури необходимата инфраструктура за достъп на всички посетители, без значение нивото на тяхната мобилност.

Ремонтните дейности по проекта, спечелен от Министерството на културата, трябва да приключат през август 2012 г.

Редактор: Сияна Любомирова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес