Нов протест парализира втория по големина град в Словения - Марибор. Демонстрантите протестираха срещу кмета на града. Той е обвинен в корупция и наскоро беше изключен от Словенската народна партия. Но Франц Канглер отказва да освободи кметския пост.
Още: До дни започва измерването на средна скорост от ТОЛ системите
Още: Най-важните новини за деня: 20 август 2025 г.
Недоволството набира все по-голяма сила в Словения - държава, която доскоро беше смятана за една от най-проспериращите в Европа.
Над 6 хиляди души се включиха в протеста в Марибор. Демонстрантите замеряха полицаите с камъни, самоделни бомбички и с фойерверки. Ранени са най-малко 12 души. Сред пострадалите има и полицаи. Арестувани са над 40 участници в протеста. Това обаче не разколеба недоволните словенци да насрочат нови демонстрации, предаде БНТ.
Освен срещу корупцията, те протестират и срещу мерките за икономии.
Още: Прогноза за времето - 21 август 2025 г. (четвъртък)
Още: Вместо за пътна безопасност: МВР харчи парите от глоби за още автомобили
В момента Словения се бори да избегне спасителен план. Страната тежко пострада от финансовата криза. Сега е в рецесия, берзаботицата постоянно расте, нараства и броят на лошите кредити. Дясноцентристкото правителство планира да ореже заплатите в държавния сектор, да намали социалните помощи, да повиши възрастта за пенсиониране и да съкрати разходите за здравеопазване и образование.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БДЖ вече няма да е монополист - държавата започва конкурс за частни жп оператори
Още: Реставрираха осветителните стълбове на Дунав мост при Русе
Протести, организирани чрез социалната мрежа "Фейсбук", се проведоха в още пет словенски града. Протестиращите смятат, че изборът на Борут Пахор за нов държавен глава няма да промени нищо.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: Империята на регулаторите: Заплати за 30 000 лв., имоти и депозити за милиони
Още: Как лютата чушка „Български морков“ се върна у дома след десетилетия забрава