Стоматолозите искат достъп до регистъра на заразените и боледуващите от Covid-19, за да не бъдат подвеждани и да знаят кои пациенти са опасни за тяхното здраве. Това заяви пред БНР д-р Николай Шарков, председател на УС на Българския зъболекарски съюз.
Още: "Несебър няма да изпадне от ЮНЕСКО": Говори културният министър
Още: Кой има имен ден днес, 17 юли 2025 г. Честито!
По думите му това не означава, че на пациент ще бъде отказана неотложна дентална помощ.
Шарков съветва пациентите да казват, които са с положителна проба за коронавирус, за да може той да вземе необходимите предпазни мерки.
В настоящата ситуация едно от най-безопасните места е кабинетът по дентална медицина, защото се спазват всички правила за стерилност, категоричен е Николай Шарков. По думите му, има заразени стоматолози, но заразата не е дошла от кабинетите, а от социалните контакти.
Още: Най-важните новини за деня, 16 юли 2025 г.
Още: Искаме си кмета! Варна и София се вдигнаха в защита на Благомир Коцев (ВИДЕА)
Зъболекарите ще бъдат включени в първата група медицински специалисти, които предстои да бъдат ваксинирани срещу коронавирусната инфекция, каза Шарков. Стоматолозите са на първа линия, те работят на 35 сантиметра от входното отверстие: уста, нос, очи, подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще се третират почти като шофьори: Не всеки ще може да кара тротинетка
Шарков коментира, че изследванията дали водите за уста са ефективни с коронавируса не са обхващали Сovid-19, а "всички възможни останали вируси и микроорганизми". Водите за уста са антисептично средство, а устната хигиена е задължителна по време на заболяване, каза той Шарков. Той посъветва след като пациентът е изкарал заразно заболяване, четката за зъби трябва да отиде на боклука.
Вирусът няма да се отрази върху твърдите зъбни тъкани, а по-скоро върху венците и устната лигавица. Това става на по-късен етап, не в разгара на заболяването, каза д-р Шарков.
Според стоматолога д-р Георги Костов маски, ръкавици, шлемове, очила, стерилизация - това са неща, които ги правим ежедневно след всеки пациент. Удвояваме усилия в тази насока", разказва той за работата си по време на епидемия. Според друг стоматолог има отлив на пациенти.
Още: Менторските програми – все по-успешен инструмент за развитие на служители