Тютюнопроизводителите са в готовност за нови протести

14 февруари 2017, 12:00 часа • 1366 | прочитания

За напрежение между тютюнопроизводителите и фирмите, които изкупуват тютюн, сигнализират от Националната браншова асоциация и предупреждават, че производителите са готови за протести.

Още: Най-важните новини за деня: 22 юни 2025 г.

Още: Евакуираха трима алпинисти в Рила с военен хеликоптер

Три са фирмите - изкупвачи, които дължат пари за изкупения тютюн. Едната от тях е със запорирани сметки заради дългове.

Въпросното търговско дружество е регистрирано в Сандански и е добре познато на българските производители, казва председателят на Асоциацията на тютюнопроизводителите Цветан Кюлев, според когото е важно хората от бранша да внимават с кого сключват договори:

"Предупреждаваме тютюнопроизводителите да не сключват договори с въпросното търговско дружество, за да ги предпазим в следващия стопански цикъл за реколта 2017 година да не ги сполети същото", допълни Кюлев, цитиран от БНР.

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 юни 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 23 юни 2025 г. (понеделник)

На извънредно заседание днес Управителният съвет на Асоциацията ще вземе решение дали ще организира протести:

"Не мога нито да прогнозирам, нито да повлияя на решенията на Управителния съвет, но имайте предвид, че членовете на Асоциацията апелират към такива действия", отбеляза още Цветан Кюлев.

От бранша се надяват и на извънредно заседание на Консултативния съвет по тютюна.

Actualno.com припомня, че същевременно с автобуси и фериботи днес пристигнаха в Атина фермери от цялата страна за участие в национален митинг пред парламента. Те са подкрепени от синдиката на държавните служители, които ще протестират с тях. С тричасова стачка днес и утре се включиха и железничарите в южната ни съседка. Фермерите не са доволни от преговорите с правителството. Обвиняват аграрния министър в „празни обещания“ без решение за проблемите им.

Още: Първи следи от шуменската пантера

Още: Отиде си един от големите ни документалисти

Исканията на гръцките фермери са свързани с това да не им се увеличават вноските за пенсии, които се вземат от доходите им, да имат необлагаеми 12 000 евро годишно и този необлагаем праг да се вдига с 3000 евро на дете, както и да си купуват гориво без акциз на стойност до 15 000 евро.

Снимка: Архив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес