Испански и финландски учени идентифицираха всички микроорганизми, съдържащи се в майчиното мляко. Оказва се, че по време на кърменето новороденото получава около 700 различни видове бактерии, съобщи American Journal of Clinical Nutrition.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Изследването е започнало през 2002 г., когато са били подбрани бременни жени за участие. В хода на работата си учените отчитали индекса на телесната маса, начинът на родоразрешение, а също и особености в кърменето. Били взимани за анализ проби от кърмата през първите дни след раждането, месец по-късно и още веднъж след шест месеца.
Най-голямо разнообразие на микрофлората било отбелязано в майчиното мляко, непосредствено след раждането в т.нар. коластра. В нея преобладавали микроорганизми от Streptococcus, Lactococcus, Leuconostoc, Weissella и Staphylococcus. В млякото месец по-късно преобладавали бактерии от рода на Veillonella, Leptotrichia и Prevotella. Така става ясно, че състава на кърмата постепенно се променя.
Бактериите, които се съдържат в майчиното мляко не зависят само от периода на лактация, но и от различни фактори преди и след бременността.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Разнообразието от бактерии е по-малко при жени с наднормено тегло. Начинът на раждане, по естествен път или с цезарево сечение, не променял състава на кърмата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Редактор: Е. Гигова