"Български Соколарски Съюз" /БСС/, заедно с подкрепата на Община Елин Пелин, организира соколарски празник в чест на Св. Трифон, който освен покровител на винарите и лозарите е и закрилник на соколарите. За дванадесета поредна година Български Соколарски Съюз ще отбележи празника с курбан и ще запознае гостите с летящите си приятели.
Още: Ремонтът на театър "София" се бави: СО може да загуби 10 млн. лв. евро финансиране
Още: След блокадата: Удължени са картите за градския транспорт в София
На 1 февруари от 13:00 часа пред храм св. "Николай Мирликийски Чудотворец", в центъра на град Елин Пелин, ще се проведе божествена литургия и раздаден топъл празничен курбан. След това жителите и гостите на гр. Елин Пелин ще имат възможност да видят от близо хищните птици, да се насладят на кратка демонстрация на техния полет и да се снимат с тях за спомен.

Малцина знаят, че Св. мчк. Трифон е покровител и на една друга малка общност - на соколарите. Според древно предание руският цар Иван Грозни бил страстен соколар. Веднъж по време на лов в известното с богатия си воден дивеч село Напрудное (днес северно предградие на Москва, в района на Рижката гара) той загубил своя любим бял северен сокол – изключително красива птица. За птицата отговарял младият соколар Трифон Патрикеев (от рода на князете Патрикееви). Отчаян от загубата, цар Иван Грозни заповядал на младежа да намери неговия пернат любимец в тридневен срок и го заплашил със смърт, ако се върне с празни ръце. Три дни младият Трифон търсил безуспешно птицата в Соколарската гора. В края на дадения му срок приседнал на склона при хълма на Голямото езеро и задрямал изтощен. Насън му се явил св. Трифон на бял кон със сокол на дясната ръка и му казал: "Стани, вземи този сокол и прославяй Бога", а после му показал, къде да го намери – на една ела в Митищенската гора. Соколарят тутакси скочил. По указанията на светеца тръгнал и намерил дървото, а на върха видял изгубения сокол. Без да се бави, занесъл ценната птица на царя и спасил живота си.
Още: "Орлите умират в полет": Костинброд скърби за военен пилот
Още: По следите на камионите с боклук: Терзиев сезира европрокуратурата за злоупотреби с отпадъците
В памет на това чудно избавление от смъртта, Трифон Патрикеев построил на мястото, където му се явил Св. мчк. Трифон, отначало малък параклис, а по-късно и църква, която съществува и до днес и се отнася към ХVІ век. На стената и има интересна фреска – св. Трифон с кацнал бял сокол върху дясната ръка. Това е т. нар. "руска икона" на Св. Трифон. Днес оригиналът ѝ се съхранява в Третяковската галерия.
Соколарството е традиция на повече от 4 000 години, призната от ЮНЕСКО за традиционен ловен метод, и е включен в списъка на постиженията на човечеството, достойно за съхранение и предаване на поколенията.
Още: Кметът на Самоков участва в откриването на маршрута "Пътят на вярата"
Още: Вили Лилков: Очаква ни тежък сезон, ако не вземем спешни мерки за „Топлофикация-София“